Hlavní navigace

Budete mít problém s uhrazením záloh na dani? Zažádejte si o jejich snížení

V souvislosti s koronavirovou pandemií mohou mít někteří poplatníci problém s placením záloh na dani z příjmů. Výši záloh je možné upravit, zažádejte si.
Jana Knížková 6. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro úpravu výši zálohy na dani z příjmů fyzických osob je možné využít postup podání žádosti o stanovení záloh jinak dle § 174 odst. 5 daňového řádu

V odůvodněných případech stanoví správce daně zálohy jinak, přičemž je možné je stanovit jinak i za celé zdaňovací období, tj. i zpětně, např. i u zálohy již splatné k 15. 3. 2020. Vznikne-li z důvodu neuhrazené zálohy úrok z prodlení, lze jej prominout na základě individuálně podané žádosti ve vazbě na pokyn D-21 a D-44. Za podání žádosti o stanovení záloh není nutné hradit žádný poplatek.

Čtěte více: O které úlevy na daních musíte požádat a které jsou automatické?

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer

Je nutné uvést důvody

Žádost je třeba odůvodnit, a to ve vztahu k mimořádným událostem, v jejichž důsledku došlo nebo by mohlo dojít útlumu ekonomické činnosti s předpokládaným dopadem do výsledku hospodaření (např. karanténa nebo nemoc, výpadky dodavatelů, ztráta odběratelů atd.).

V rámci úlev jsou některé zálohy prominuty

Jak ale upozorňuje Finanční správa ČR, druhý generální pardon Ministerstva financí ČR promíjí automaticky první pololetní nebo druhou čtvrtletní zálohu splatnou ke dni 15. 6. 2020 všem poplatníkům, kterým vznikla tato zálohová povinnost. O zrušení zálohy, tj. první pololetní či druhé čtvrtletní, není třeba žádat: předmětným generálním pardonem bude placení této zálohy automaticky prominuto.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).