Hlavní navigace

Budou další protesty taxikářů? Uber může znovu jezdit v Brně

26. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uber se sám označuje za doplněk veřejné dopravy. Faktem však je, že funguje na stejné bázi jako taxi s tím rozdílem, že řidiči nemusí splnit náročné podmínky.

Taxikáři v Brně by se měli zdržet protestů. Uber sice v Brně může opět poskytovat své služby, ale není vyřešeno, zda je to v souladu se zákonem.

Odvolací vrchní soud v Olomouci totiž rozhodl pouze o tom, že zrušil předběžné opatření proti Uberu, podstatu toho, jestli porušuje zákon, ale zatím neřešil. Upozornil na to náměstek primátora Matěj Hollan

Rozhodnutí proti předběžnému opatření je přitom konečné, ale nelze vůči němu podat dovolání. Brnu tak nezbývá nic jiného než toto rozhodnutí respektovat. A k respektu Hollan vyzývá i řidiče taxislužeb.

Náměstek brněnského primátora vyzývá taxikáře k respektování soudu

Věřím, že taxikáři přijmou rozhodnutí soudu s pokorou a nebudou blokovat ani brněnské ulice a způsobovat tím řidičům komplikace. Ani Vrchní soud v Olomouci. Bylo by to fajn gesto, že rozhodnutí soudu se respektuje, říká Hollan.

Čtěte také: Stane se z taxíků prodělečný byznys kvůli mobilním aplikacím?

Jak připomíná Lupa.cz, krajský soud vydal předběžné opatření už v dubnu, tedy asi dva měsíce poté, co Uber začal v Brně fungovat. Vrchní soud mu je ale záhy vrátil. Krajský soud tak v červenci vydal nové předběžné opatření, zakazující Uberu poskytovat taxikářské služby v rozporu s platnými předpisy, a právě to teď vrchní soud opět zrušil.

Uber se označuje za doplněk veřejné dopravy a za tzv. sdílenou ekonomiku. To ale v květnu letošního roku odmítl generální advokát Maciej Szpunar. Ten uvádí, že Uber vlastně není sdílenou ekonomikou na principu služby informační společnosti. Tvrdí, že služba nabízená platformou Uber musí být považována za „službu v oblasti dopravy“.

Uber není spolujízda, řidiči na něm vydělávají 

Szpunara to komentuje mimo jiné i tím, že Uber nenabízí službu spolujízdy, jelikož cíl cesty si volí cestující a řidiči jsou odměňováni částkami vysoce převyšujícími pouhou náhradu vynaložených nákladů.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Uber v ČR nabízí partnerskou smlouvu. Firmy řidiče zaměstnávají. Je to taxi?

Podle něj se tak jedná spíše o organizování a řízení uceleného systému městské dopravy na vyžádání. Všechny tyto charakteristiky vylučují, aby byla služba Uber považována za pouhého prostředníka mezi řidiči a cestujícími. Mimoto v rámci smíšené služby nabízené platformou Uber je bezpochyby hlavním plněním, které jí propůjčuje ekonomický smysl, přeprava (tedy služba neposkytovaná elektronicky), tvrdí ve svém prohlášení generální advokát.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).