Hlavní navigace

Prokažte původ majetku. Doplatí živnostníci na to, že nemají každou účtenku?

19. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Zákon o prokazování původu majetku s sebou nese řadu rizik. Hospodářská komora ČR například upozorňuje na nesmyslnost retroaktivity vůči živnostníkům.

Zákon o prokazování původu majetku může přinést komplikace pro řadu podnikatelů. Uvádí to Hospodářská komora ČR, která se obává, že finanční úřady si ulehčí práci a podnikatele šikanózně zatíží administrativou. Komoře se též nezamlouvá retroaktivita, se kterou zákon přichází. 

Čtěte také: Vláda rozhodla. Nejasný původ majetku budete muset prokázat

Budou muset živnostníci schovávat každou účtenku?

Vladimír Dlouhý si zřizuje tým externích poradců, budou v něm sedět lidé z NERVu.
Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed

Vladimír Dlouhý se obává retroaktivity u zákona o prokazování původy majetku.

Některé pasáže zákona o prokazování původu majetku, který včera schválila vláda, se nelíbí Hospodářské komoře ČR. Podle komory totiž může mít nesprávné uplatnění zákona pro některé podnikatele fatální důsledky. Finanční úřady totiž budou moci vybrané osoby vyzvat, aby prokázaly, že si majetek pořídily z příjmů, které byly řádně zdaněny nebo zdanění nepodléhají. Šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý se obává, že si finanční úřady budou ulehčovat práci a podnikatele šikanózně zatíží administrativou.

Dlouhý navíc upozorňuje na retroaktivitu, se kterou zákon počítá. Jenže například živnostníci – paušalisté nemají za povinnost archivovat účetní doklady a právnické osoby musí dle zákona o účetnictví a zákona o dani z přidané hodnoty archivovat účetní a daňové doklady jen 5 či 10 let. Zpětně trestat živnostníka, že si roky neschraňoval účtenky, když mu stát umožnil uplatňovat paušální výdaje, odporuje zdravému rozumu, komentuje Dlouhý.

Ministerstvo to ale odmítá s tím, že pokud by k retroaktivitě v souvislosti s doměřením daně a penále došlo, bylo by to ospravedlněno důležitým veřejným zájmem na řádném výběru daní.

Zákon se dotkne majetku nad 7 milionů korun

Zákon o prokazování původu majetku se má týkat poplatníků s majetkem nad 7 milionů korun. Finanční správa bude zjišťovat celkový majetek včetně případných dluhů. Bude zkoumat celkový příjem, tedy zdanitelný, osvobozený od daně i nepodléhající dani. Následně porovná nárůst jmění a příjmů. Majetek, jehož hodnota nebude korespondovat s příjmy, bude zdaněn. A to v případě, že poplatník nevysvětlí původ příjmů a především jejich zdanění. 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).