Hlavní navigace

Budou o Velikonocích otevřeny obchody? Zákon mluví jasně

26. 3. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Karel Choc, Internet Info, podle licence: Rights Managed
Třetím rokem po sobě bude velikonoční víkend prodloužený o den navíc, a to díky Velkému pátku. Jak budou mít obchody otevřeno?

Přesně týden zbývá do Velikonočního pondělí a velcí obchodníci se už dopředu připravují na to, že budou muset své obchody zavřít.

Velký pátek prodlouží Velikonoce, bude zavřeno?

Velikonoce budou již třetím rokem po sobě prodlouženy o Velký pátek. Ten jako nový svátek schválili poslanci už v druhé polovině roku 2015. Do kalendáře se dostal v roce 2016. V ten samý rok začal být účinný i zákon o omezení prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě

Čtěte také: Přišla doba pokutová? Jaké povinnosti a sankce uvalila tato vláda na podnikatele

Ten zakazuje prodej během 7 svátků. Jde o Nový rok, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince a Velikonoční pondělí. Zákaz prodeje se tedy nevztahuje na Velký pátek. Podle zákona zůstanou na Velikonoční pondělí otevřeny obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Sporný zákon chtěli zrušit občanští demokraté, neuspěli

A právě zmatek v tom, v jaké dny a jaké obchody mají otevřeno a zavřeno, chtěli změnit občanští demokraté, kteří navrhovali příslušný zákon zrušit. Návrh ale přes poslance na začátku tohoto roku neprošel a platí tak dál. 

Čtěte také: Obchody zůstanou o svátcích zavřené. Sněmovna návrh na zrušení zákazu smetla

Za porušení zákazu prodeje hrozí obchodníkům vysoké pokuty. Maximální výše pokuty může činit až 1 milion korun a v případě, že by šlo o opakované porušení, dokonce až 5 milionů korun. V prosinci roku 2016 byla proti zákonu vznesena ústavní stížnost. Za ní stojí Hospodářská komora ČR společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).