Hlavní navigace

exPRESS: Budou zaměstnanci opět častěji stonat?

26. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ústavní soud tento týden zrušil tu část reformy veřejných financí, která pojednává o neplacené nemocenské. Od pololetí tak budou první tři dny nemoci opět za peníze. Pro podnikatele možná až ne tolik pozitivní zpráva. Ještě že je vláda potěšila slibem o zrušení 206 povinností vůči úřadům.

ÚS: Neplacená nemocenská poškozuje práva zaměstnanců »

Nemocenská za první tři dny se opět stane placenou. Ústavní soud zrušil tu část reformy veřejných financí, která se týkala právě neplacené pracovní neschopnosti. Zákon podle soudu poškozoval práva zaměstnanců.

Placené první tři dny by měly být opět od počátku druhého pololetí. Do té doby mají zákonodárci čas, aby sladili související zákony.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Microsoft spouští akci proti nelegálním Vistám

Na uživatele, kteří používají nepravé Windows Vista, tak spadla klec. Pokud crack (program pro odblokování licence) Microsoft identifikuje, uvádí OS do stavu omezené funkčnosti.

SPS: Stavebnictví pod jednu střechu?

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS), který v současné době reprezentuje 1150 členů, již delší dobu usiluje o převod řízení stavebního průmyslu pod jedno ministerstvo. Z posledního zápisu vedení SPS vyplývá, že momentálně o situaci jedná s ministerstvem průmyslu a ministerstvem pro místní rozvoj.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda uleví podnikatelům o 206 povinností

Méně povinností by podnikatelé mohli mít v rámci administrativní zátěže. Rušit se budou přebytečné formuláře, razítka a kontroly. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měl stát ušetřit okolo 16,8 miliardy korun z celkových 86 miliard korun, které padnou na administrativu.

MF spustilo internetovou diskuzi nad reformou daní

Materiál k diskusi je na nových webových stránkách www.dane2010.cz. Náměty a připomínky je možné zasílat na e-mailovou adresu dane2010@mfcr.cz.

Vyspělé technologie budou mít podporu

Podporu bude stát poskytovat ve formě příspěvku na mzdové prostředky. Daňové prázdniny zrušila vláda firmám, které se zaměřovaly na zpracovatelský průmysl. Daňové prázdniny v posledních pěti letech využívali zejména zahraniční firmy.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Nejpracovitější jsou Češi a Japonci

Také právě tyto dva národy chtějí i po oficiálním odchodu do důchodu dále pracovat. U nás je aktivně pracujících v důchodovém věku 62 %. V Praze je toto číslo u pracujících v pokročilém věku zastoupeno hodnotou 34 %.

školení červen 22 - tip do článku

Na zabezpečení IT letos padne o 11 pct více

Celkem za rok na ně padne 164,7 miliard korun (10,5 miliardy dolarů). Za čtyři roky by tento trh měl překonat hodnotu 13 miliard dolarů.

Firmy chtějí na internet

České firmy utratily loni za vlastní internetové stránky 550 milionů korun. Zájem o zřízení vlastních internetových stránek přitom neustále roste. Vyplývá to z průzkumu společnosti HorMart.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).