Hlavní navigace

Budoucnost Orka závisí na vstupu investora

Sdílet

Včera ráno zveřejnila developerská společnost Orco své auditované výsledky za rok 2008, které plně odpovídají dříve zveřejněným neauditovaným výsledkům. Auditor tedy potvrdil, že firma zakončila rok 2008 v čisté ztrátě 391 milionů eur.

Ztrátu způsobilo především přecenění investičního majetku snížením hodnoty rozpracovaných projektů. Auditor ve své zprávě upozornil, že podstatné dluhové závazky, požadavky na nový kapitál a zhoršené hospodaření společnosti vytvářejí nejistotu, které by mohly vznést velkou pochybnost ohledně schopnosti společnosti pokračovat v činnosti.

V případě, že by nebyla zajištěna schopnost pokračovat v činnosti, pak by finanční výkazy musely být sestaveny na likvidační bázi, což by mělo vliv na ocenění aktiv a závazků, který nyní nelze specifikovat, doplnil Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT.

Velice záleží podle odborníků na tom, zda se Orku podaří nalézt finančního partnera, který zafinancuje firmě nejbližší budoucnost a dá jí čas na provedení restrukturalizace. Druhou podmínkou je také vstřícný postoj věřitelů. Čtěte také: Šéf Orka prý koupil hrad a pak jej prodal za podivných okolností Orku.

V nejbližší době bychom se měli dozvědět, v co vyústí jednání se společností Colony Capital. Její vstup do firmy by byl výraznou vzpruhou pro její finanční pozici a tím i její budoucnost, uvedl pro server Podnikatel.cz Karel Potměšil, analytik společnosti Cyrrus.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).