Hlavní navigace

Budoucnost společných prostor ve firmách jsou Open-plány

5. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z výzkumu „European Workplace Trends“ je patrné, že v budoucnu ve firmách lze očekávat více změn ohledně uspořádání společných prostor tzv. Open-planů. Méně by se měly vyskytovat kancelářské plochy na jednoho zaměstnance a tím pádem bude pracovní prostředí směřovat více ke kolektivnímu pojetí a možné práci z domova, která se stává stále častější formou zaměstnání. Průzkum proběhl v administrativních centrech v devíti členských státech Evropské unie. Hlavími dvěma faktory, které stojí za zmíněnými trendy, jsou:

  • změna řízení zaměstnanců,
  • razantnější průnik nových technologií do pracovní činnosti.

S trendem open-planů přišly do České republiky zahraniční společnosti, které podnikají v oborech IT technologií a telekomunikačních služeb. Typickými představiteli jsou call centra nebo business process outsourcing, říká Jaromír Smetana z poradenské a realitní společnosti DTZ, která průzkum provedla. První výraznější přestěhování do nových prostor provedla například ČSOB. Do moderního sídla v Radlicích museli přesunout zhruba 2500 zaměstnanců.

Podle DTZ preferují moderní open-plan prostory spíše podniky v oborech telekomunikačních, informačních technologií a obchodních koncernů. Naopak oddělené kanceláře upřednostňují firmy právní, farmaceutické a finanční.

A co na to samostatní zaměstnanci – volili by open-plan?
Statistiky na první pohled říkají, že většina zaměstnanců do takto řešených kanceláří nechce, nevyhovují jim. Pokud se už ale do kanceláří open-plan, které mají veškeré atributy zajišťující možnost soukromí zaměstnanců, oddychu a obchodních i neformálních setkání, nastěhují, výsledek je jiný. 85 % zaměstnanců se již nechtělo stěhovat zpět do uzavřených malých prostor.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).