Hlavní navigace

Byznys s pyrotechnikou je s koncem roku pod drobnohledem

28. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Úřady před Silvestrem přitvrdily ve své kontrolní činnosti. Zatím se zdá, že jsou prodavači pyrotechniky s ohledem na zákony čím dál poctivější.

Podnikatelé prodávající zábavní pyrotechniku mohou podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu očekávat kontroly státních orgánů až do Silvestra. Kontroly se přitom před koncem roku tradičně zpřísňují. Hrozí podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby hlavně prodejcům v tržnicích nebo těm prodejcům, u nichž už se v minulosti nějaké problémy objevily.

Na kontrolách a sankcích se přitom podílí hned několik úřadů – především Česká obchodní inspekce a Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, ale také celní a živnostenské úřady nebo policie, hasiči i Český báňský úřad.

Dosud inspektoři zkontrolovali přes 130 provozoven; naprostá většina z nich, přesně 88 procent, byla bez problémů, porušení povinností kontroly zjistili v 16 případech, informuje ministerstvo. Vloni přitom koncem roku prošlo kontrolou přes 200 provozoven se zábavní pyrotechnikou. Porušení některých zákonných povinností přitom kontroloři zjistili ve 39 případech.

školení účto leden 23 Kučerová

Co musí pyrotechnika splňovat?

Mezi hlavní pravidla pro prodej zábavní pyrotechniky patří například to, že se pyrotechnické předměty nesmějí prodávat po uplynutí vyznačené doby použitelnosti. Výrobky přitom musí být označené zkušební značkou nebo značkou shody CE. Jednotlivé předměty musí mít návod k použití a k likvidaci nevybuchlé pyrotechniky, a to v českém jazyce. Na výrobcích musí být také uvedený výrobce, dovozce či dodavatel a označení kategorie nebo třídy nebezpečnosti, jež pro obchodníky znamená i určení pravidel, podle nichž je nutné danou pyrotechniku skladovat a prodávat (pyrotechnika IV. třídy se příkladně vůbec nesmí prodávat na stáncích).

Jen některou pyrotechniku lze volně prodávat

Podle tříd se určuje nejen to, kde lze danou pyrotechniku prodávat, ale odvíjí se od toho i to, kdo se do podnikání s pyrotechnikou vůbec může pustit. Volně prodejná je pyrotechnika I. a II. třídy. Na prodej a manipulaci s pyrotechnickými předměty III. třídy nebezpečnosti, které se používají například v ohňostrojích, je třeba mít platný průkaz odpalovače ohňostrojů. Ten je potřeba i na manipulaci s pyrotechnickými předměty IV. třídy nebezpečnosti, tedy výbušniny, předměty do velkých ohňostrojů. Zde je navíc podmínkou povolení Českého báňského úřadu, čili povolení k odběru a manipulaci s výbušninami, řekl před časem serveru Podnikatel.cz Václav Michalski, majitel společnosti Václav Michalski – Soptík. O podnikání s pyrotechnikou čtěte více: Zábavní pyrotechnika – vskutku výbušný byznys


Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).