Hlavní navigace

HN: Česká ekonomika by neměla upadnout do recese

22. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Navzdory zhoršujícím se ukazatelům by česká ekonomika letos neměla upadnout do recese, očekává guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Předpovědi vývoje ekonomiky, které by byly na delší dobu, než je měsíc, budou momentálně irelevantní, píšou dnes Hospodářské noviny.

Ačkoli se ukazatele ekonomického růstu v ČR zhoršují, neměla by se v letošním roce naše ekonomika ocitnout v recesi, uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Zdůraznil také, že předpovědi na dobu delší než na měsíc nyní nemusí mít velkou vypovídací schopnost, proto se neodvažuje další vývoj v delším časovém horizontu odhadovat. Stále se však, stejně jako všichni členové bankovní rady, domnívá, že česká ekonomika bude růst. Novou prognózu růstu představí centrální banka začátkem února.

Tůma také uvedl, že největším rizikem je pro ČR recese v eurozóně, zejména v Německu, které je pro Česko hlavním obchodním partnerem. Toto riziko zmínila ve svém výhledu i Evropská komise (EK). Stejně jako česká bankovní rada, ani členové EK si nemyslí, že by se měla ČR v recesi ocitnout. Polsko a Česko jsou podle mě země, u nichž je největší pravděpodobnost, že se vyhnou recesi, uvedl pro Hospodářské noviny ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj Alexander Lehmann. Čtěte více v seriálu Finanční krize 

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).