Hlavní navigace

Career Break: Neplacené volno dorazilo do Česka

10. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V zahraničí to není neobvyklá praxe, ale v Česku jde o novinku. Zaměstnanci společnosti T-Mobile si mohou vzít půlroční neplacenou dovolenou a pak se vrátit na své dosavadní pracovní místo, informuje server iHNed. Personalisté zjistili, že pokud si lidé chtějí od práce odpočinoust a musejí dát výpověď, přichází firma o perspektivní zaměstnance. Půlroční neplacená dovolená se nazývá Career Break, tedy přestávka v kariéře. Lidé hledají rovnováhu mezi osobním životem a kariérou, někteří se po několika letech tvrdé práce cítí unavení, hrozí jim syndrom vyhoření a potřebují si odpočinout, řekla serveru mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Podle jejích slov vyšla možností neplacené dovolené firma vstříc svým zaměstnancům, kteří se na podobnou možnost dotazovali. Dovolená má jistá pravidla a pokud nadřízený považuje zaměstnance za pro danou chvíli nepostradatelného, půlroční dovolenou si vzít nemůže.

Ovšem jak například nedávno napsal Joe Bindloss v britském The Independent, záleží možnost Career Break také na finančním zázemí konkrétního zaměstnance. Bindloss je dokonce autorem knihy The Career Break Book. Podobné volno lze využít nejen k relaxování, ale také k vyzkoušení jiné práce, k dobrovolnickým aktivitám nebo vzdělávání či cestování.

Podle iHNed se zahraniční zaměstnanci na možnost podobného volna ptají, je to běžný zaměstnanecký benefit. V Česku ale zatím neobvyklý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).