Hlavní navigace

Čas se krátí, komu se ještě vyplatí podřídit se zákonu o obchodních korporacích?

13. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Do konce roku 2015 se firmy musí rozhodnout, zda se podřídí zákonu o obchodních korporacích. Zatímco některým se to vyplatí, pro jiné jde o zbytečný náklad.

Už jen dva a půl měsíce zbývá starším firmám na to, aby se rozhodly, zda se podřídí zákonu o obchodních korporacích jako celku. Zatímco větším společnostem se podřízení vyplatí, pro menší jde spíše o zbytečný výdaj.

Čtěte více: Vyplatí se podřídit zákonu o obchodních korporacích? Zeptali jsme se odborníků

Čas pro rozhodnutí brzy vyprší

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na začátku roku 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Některé novinky přinesly obě normy ihned a u některých měli podnikatelé čas na rozhodnutí. Jednou z nich je i podřízení se zákonu o obchodních korporacích jako celku. Jak se uvádí v § 777 zákona o obchodních korporacích, obchodní korporace se mohou změnou svých společenských smluv podřídit novému zákonu nejpozději do 2 let ode dne účinnosti zákona, tedy do konce letošního roku. Údaj o tom zapíše obchodní korporace do obchodního rejstříku. Změna společenské smlouvy nabývá v tomto případě účinnosti až zveřejněním zápisu o podřízení se tomuto zákonu jako celku v obchodním rejstříku, píše se v zákoně.

Čtěte také: Praktický průvodce založení společnosti s ručením omezeným

Podřízení se vyplatí větším firmám

Zda se novému zákonu podřídit, či nikoli, se podle odborníků nedá obecně říci a záleží vždy na dané společnosti. Větší firmy by se nicméně zákonu o obchodních korporacích podřídit měly, jelikož tím předejdou mnoha zbytečným komplikacím. Na společnosti, které této možnosti nevyužijí, resp. na vztahy mezi společností a jejími společníky, se pak současně vztahuje nový zákon i dřívější obchodní zákoník. V případných sporech by se muselo vždy pečlivě posoudit, kterým zákonem se určitá záležitost a situace bude řídit, vysvětlil advokát Tomáš Chalupa spolupracující s portálem pravnigramotnost.cz.

Jak dále tvrdí odborníci, nový zákon o obchodních korporacích je v mnoha oblastech pružnějším a modernějším zákonem, který obsahuje mnohem méně kogentních ustanovení než obchodní zákoník. Zákon tak poskytuje společníkům prostor si vnitřní poměry společnosti i její vztahy vůči sobě upravit dle svého. U obchodního zákoníku se tak vyplatí zůstat pouze ve specifických případech, uvedla již dříve Barbora LekešováTaylorWessing e|n|w|c Advokáti.

Pro menší firmy jde spíše o zbytečný výdaj

Tím specifickým případem mohou být například malé firmy s jedním vlastníkem. U nich logicky nehrozí žádné vnitřní rozpory a podřízení se zákonu o obchodních korporacích by pro ně znamenalo jen vyšší administrativní a finanční zátěž. Pro naprostou většinu firem nemá toto ustanovení dle mého praktický dopad a znamená to pouze finanční výdaj navíc. Osobně se domnívám, že v rámci některé z novelizací zákona bude toto zrušeno a novému zákonu o obchodních korporacích budou podřízeny všechny firmy automaticky bez rozdílu, komentoval serveru Podnikatel.cz Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz.

Výhodou setrvání u starého obchodního zákoníku zůstává i judikatura, která se k novým normám teprve vytváří. Společnosti se tak v případě nepodřízení mohou opřít o ustálené rozhodovací praxe soudů a jistou předvídatelnost výsledků při uplatňování nároků.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).