Hlavní navigace

Centrální banka dnes pravděpodobně sníží úrokové sazby

5. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Analytici očekávají, že Česká národní banka (ČNB) na svém dnešním zasedání přikročí ke snížení úrokových sazeb. Hlavní úroková sazba by podle nich měla snížit o čtvrt až půl procentního bodu. Nově by tedy měla být buď na 2% či 1,75% úrovni. Výraznější snižování sazeb se však neočekává díky výrazně slábnoucí koruně.

ČNB na svém dnešním zasedání pravděpodobně sníží úrokové sazby. Hlavní repo sazba by se tak po snížení procenta mohla dostat na 2 až 1,75% úroveň. Výraznější propady sazby se neočekávají díky oslabování české měny. Nyní se kurz koruny dle centrální banky pohybuje na úrovni 28,37 korun za euro a 22,13 korun za dolar. Takto slabá koruna ekonomice nepřinese kýžená pozitiva, uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil s tím, že exportéři jsou stejně proti výkyvům měny zajištěni na vyšších úrovních. Navíc propady v zakázkách jsou větší, než exportéři při zajištění očekávali, dodává Navrátil.

Analytici očekávají, že kromě ohledu na vývoj české koruny, si centrální banka na tomto zasedání ponechá prostor i pro další případné snížení úrokových sazeb. Čekáme, že ČNB sníží sazby o dalších 50 bodů na 1,75 %. Slabá koruna bude dle nás další prostor pro snižování omezovat, uvedl Martin Lobotka z České spořitelny. Společnost Atlantik očekává snížení sazeb o čtvrt procentního bodu, uvedl hlavní analytik Milan Vaníček. Stejnou úroveň předpokládá i Pavel Sobíšek, analytik UniCreditBank. S největší pravděpodobností očekávám snížení o 25 bazických bodů, uvedl pro server Podnikatel.cz a dodal, že druhou nejpravděpodobnější variantou je snížení o půl procenta.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).