Hlavní navigace

Průzkum ukázal, že Čechům se v zahraničí pracovat příliš nechce

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poradenská firma Robert Half International zveřejnila výsledku průzkumu, podle kterého do zahraničí odchází pracovat jen velmi málo Čechů. Nejvíce do zahraničí odcházejí Italové.

Průzkumu s názvem Workplace Survey 2008 ukázal, že pouze 15 % českých firem ztratilo zaměstnance jejich odchodem za prací do zahraničí. Česko vede tento žebříček před druhým Lucemburskem a třetím Japonskem. Nejvíce naopak za prací odcházejí Italové. Studie dále ukázala, že společnosti, které v Česku podnikají nemají zájem o zahraniční zaměstnance. Aktivně je vyhledává pouze 18 % firem. Motivací, jež firmy nutí hledat zaměstnance v zahraničí je situace klesající nezaměstnanosti a nedostatku české pracovní síly. Čtěte více: České firmy nevěří v konkurences­chopnost svých zaměstnanců v zahraničí

Společnosti, které už se rozhodnou cizince zaměstnat pak svou pozornost obrací na východ, kde hledá více než polovina těchto firem. Zpravidla se obrací na mezinárodní personální agentury nebo spoléhají na vlastní zdroje. Od zahraničních firem se odlišují tím, že poměrně málo k vyhledávání využívají internet a pracovní portály. Za hlavní překážku pak považují jazykovou bariéru, která představuje problém pro čtvrtinu českých společností. Průzkumu se zúčastnilo přes 4500 manažerů a manažerek ze 17 zemí zabývajících se oblastí lidských zdrojů, financí, IT a obchodu. Z České republiky se studie účastnilo 223 lidí. Čtěte více: Co všechno je nutné splnit při zaměstnávání cizinců?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).