Hlavní navigace

Cena benzinu ještě dále poroste, celkově zdraží o více než dvě koruny

6. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena pohonných hmot poroste zřejmě i v dalších dnech. V důsledku vyšší spotřební daně a zvýšené sazby DPH se už přitom od konce prosince zdražil benzin (Natural 95) o 1,43 koruny za lita a nafta o 1,47 koruny za litr. Cena paliv ale dále poroste, a to především díky zvýšení cen produktů na burze v Rotterdamu. Celkový nárůst cen na počátku letošního roku by měl podle odborníků přesáhnout 2 koruny za litr.

Některé čerpací stanice zdražily ihned, některé poté, co jim došly staré zásoby. Výdrž starých zásob se může pohybovat v řádu hodin nebo až týdne, a to podle prodejů čerpací stanice a velikosti zásob ke konci prosince. Podle serveru CCS, který monitoruje prodejní ceny na více než 2000 pumpách (z celkového počtu 3500) odhaduji, že během prvních 4 dnů zdražilo již asi 60% čerpacích stanic, uvedl serveru Podnikatel.cz Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v ČR.

Vzhledem k novému zákonu, který od dubna přikazuje přimíchávat vyšší podíl biopaliv, navíc pohonné hmoty opět zhruba o 20 haléřů zdraží. V ostatním plně kopírujeme vývoj na světových burzách. Tam osobně očekávám mírné zvýšení v souvislosti s postupným oživováním průmyslu. Neobávám se však cen kolem 35 korun, které jsme na trhu zažívali před dvěma roky, tvrdí Ivan Indráček. Čtěte více: Vyšší daně v denní realitě: Pivo a benzin o korunu dražší.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).