Hlavní navigace

Cena elektřiny klesne jen nepatrně, zázračné slevy se nekonají

23. 11. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Před čtvrt rokem se hovořilo o tom, že cena elektřiny by mohla klesnout až o deset procent. Nyní už je však takřka jisté, že pokud ke snížení cen dojde tak maximálně o pár procent. Na vině je dražší distribuce a vyšší "ekopoplatek".

Ještě před několika měsíci se zdálo, že cena elektřiny pro domácnosti a firmy by příští rok mohla klesnout až 10 %. Jenže všechno je jinak. Přestože cena silové elektřiny klesla až o 15 %, celková cena se pro zákazníky energetických společností sníží jen řádově o procenta. Na vině jsou zvýšené příspěvky na výrobu ze solární energie a náklady na distribuci elektřiny. Navíc ceny do budoucna spíše porostou.

Cena klesne o pár procent

V srpnu letošního roku to vypadalo, že po několikaletém růstu cen elektřiny si domácnosti a firmy konečně oddychnou. Elektřina měla zlevnit v závislosti na dodavateli a zvoleném tarifu až o 10 %. Nyní už je však takřka jisté, že elektřina zlevní maximálně o pár procent. Občané se tedy výrazných změn nedočkají, a to navzdory tomu, že cena silové elektřiny (velkoobchodní část ceny) poklesne zhruba o 15 %. Čtěte více: Dobrá zpráva: Cena elektřiny klesne, vyplatila se i její fixace.

Pro tarifní zákazníky (tedy hlavně domácnosti) by ceny elektřiny měly klesnout asi o tři procenta, což je způsobeno zvýšenými příspěvky na výrobu ze solární energie a vyššími jednotkovými náklady na distribuci, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Petr Bártek, analytik České spořitelny. Cena silové elektřiny se totiž na konečné ceně pro odběratele podílí asi jen z 50 %.

Z jakých složek se skládá cena elektřiny?

Cena za elektřinu, kterou platí konečný zákazník, se dělí na dvě části. První regulovaná část, která se skládá z distribuční ceny, poplatku za systémové služby a z příspěvku na obnovitelné zdroje, se vyvíjí hlavně v závislosti na inflaci a vývoji spotřeby. Druhá část, jež tvoří více než polovinu finální ceny, je cena za tzv. silovou elektřinu. Její výše se v dnešní době odvíjí od cen produktů, se kterými se obchoduje na energetických burzách.

Odhad snížení cen v řádu procent potvrzují i samy energetické společnosti. Přesná čísla ale uvádět ještě nemohou, jelikož čekají na hodnotu regulované složky, kterou vyhlásí Energetický regulační úřad. Ten by to měl učinit do konce tohoto týdne. Zlevnění bude v procentech, přesnou cenu řekneme snad na konci měsíce, potvrdil serveru Petr Holubec, tiskový mluvčí společnosti Pražská energetika (PRE). Očekáváme průměrný pokles konečných cen pro zákazníky v rozmezí 3 až 4 %, připojil se Vladimír Vácha ze společnosti E.ON Česká republika.

Měl by ČEZ své ceny ještě více snížit?

Fixace cen? Prašť jako uhoď

Podle energetických firem se kvůli nízkému předpokládanému poklesu vyplatila fixace cen. Pro zákazníky PRE se vyplatila, neboť v rámci fixované ceny neúčtujeme poplatek za odběrné místo, a jen tohle přineslo úspory kolem 500 Kč za rok, další úspory záležely na vybraném tarifu a na výši spotřeby elektřiny, komentoval Petr Holubec. Podobně hovoří i zástupci společnosti E.ON. V nabídkách fixace chtějí firmy pokračovat i do budoucna.

Ne všichni však tento názor sdílí. Podle analytiků vyjdou obě možnosti (fixace ceny a ceny dle aktuální situace na trhu) zhruba nastejno. Výhody fixace totiž do velké míry smazal pokles kurzu koruny. Je nutné připomenout, že elektřina se v České republice obchoduje v eurech. Zákazníci, kteří zvolili fixní produkt, si tedy kromě ceny elektřiny i fixovali kurz české koruny vůči euru. Ten se však v průběhu roku nadále vyvíjel a ovlivňoval jednotlivé tranše nákupů, vysvětlil Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ.

Kdo ale na fixaci mohl vydělat, jsou firmy. Většina podniků si ceny na 2010 zajistila s předstihem, takže odhaduji, že jim cena elektřiny klesne řádově do desíti procent, dodal Petr Bártek. Náklady na energie přitom tvoří velkou část firemních výdajů, u některých společností dosahují dokonce až pětiny celkových nákladů. Čtěte více: Fixace cen elektřiny pro rok 2010 (ne)může být výhodná.

MM_socky3

Ceny do budoucna porostou

Vzhledem k tomu, že se ekonomika začíná dostávat z recese, odborníci předpokládají, že se cena elektřiny bude v příštím roce opět zvyšovat. Již nyní totiž rostou ceny komodit spjatých s elektřinou (ropa, plyn, uhlí). Podle analytika Petra Bártka začnou ceny během příštího roku růst z úrovní kolem 47 EUR/MW k 57 EUR/MW. Pro koncové odběratele by měly nicméně zůstat v nejbližší době stabilní.

V tuto chvíli již zaznamenáváme mírný nárůst cen energií, nicméně lze očekávat, že průmyslová výroba se bude z celkové recese dostávat ještě během celého příštího roku. S tím souvisí velmi pomalý nárůst spotřeby a nelze se tak domnívat, že by růst cen energií byl nějak rychlý, či závratný. Pro začátek příštího roku lze tedy spíše vycházet ze stagnující tendence, sdělil serveru Podnikatel.cz Vladimír Vácha ze společnosti E.ON Česká republika. Čtěte také: Podnikatelé se navážejí do ČEZu, ceny by měl snížit výrazněji.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).