Hlavní navigace

CERGE: Ceny českých nemovitostí jsou nadhodnocené. Můžeme se těšit na jejich pokles

24. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny českých nemovitostí jsou nadhodnocené, časem by měly začít klesat, informuje Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE), které zkoumá mimo jiné trh s českými nemovitostmi. Po zkušenostech z USA si CERGE položilo otázku, zda se i na českém trhu nevyskytuje „cenová bublina“.

Poté, co v USA splaskla cenová bublina realitního trhu, se CERGE rozhodlo, že zjistí, zda není i český realitní trh nafouknutou bublinou s přemrštěnými cenami. Podle Centra pro ekonomický výzkum je nejvýraznějším znakem této „bubliny“ prudký nárůst cen, který však v CERGE nezaznamenali. Nabídka je na realitním trhu odvozená nejvíce od nákladů developerů na výstavbu a devalvace stavby. O velikosti poptávky rozhoduje obyvatelstvo a jeho příjmy spolu s dalšími faktory, jako je dostupnost hypoték nebo cena bydlení. Výzkumníci z CERGE proto předpokládají, že v blízké budoucnosti bude poptávka po bydlení spíše klesat. Banky navíc budou přísnější, což se již teď projevuje omezením poskytování stoprocentních půjček. Ovšem i poptávka klesne, protože spotřebitelé – potenciální budoucí majitelé bytů – budou ve svém utrácení opatrnější, uvedl Petr Zemčík z CERGE.

Ceny standardního, tedy 68 m² velkého bytu v Česku za rok 2007 vzrostly v průměru o 34 % mimo Prahu a o 22 % v Praze. A to po letech zpomalení růstu a navzdory jiným ekonomickým ukazatelům – nájmům, nákladům, příjmům domácností, uvedl Zemčík s tím, že z výzkumu vyplývá, že ceny českých nemovitostí jsou nadhodnocené a v budoucnu budou klesat.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).