Hlavní navigace

Ceny energií pro podnikatele: Kdy jsou výhodné a kdo se jim vyhne

31. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Platí za stejnou spotřebu elektřiny a plynu více podnikatelé, nebo domácnosti? Za jakých podmínek může ušetřit živnostník a jaké výhody čekají velkoodběratele?

Odběratelé elektřiny a plynu jsou rozděleni do čtyř kategorií, které jsou pojmenovány poněkud neurčitě: A, B, C, D. Velkoodběratelé, například výrobní podniky, nákupní centra, hotely, instituce veřejné správy či nemocnice patří pod první dvě písmena abecedy. Čerpají elektřinu ze sítí velmi vysokého napětí (VVN) či vysokého napětí (VN). Naopak maloodběratelé, tedy podnikatelé © a domácnosti (D) jsou připojeni k síti s nízkým napětím (NN). U plynu najdeme opět čtyři skupiny, které se liší podle velikosti roční spotřeby energie.

Kategorie odběratelů elektřiny 

Velkoodběratelé
Kategorie A Připojeni do sítě s velmi vysokým napětím (mezi fázemi více než 52 kV*) 
Kategorie B Připojeni do sítě s vysokým napětím (mezi fázemi 1 až 52 kV) 
Maloodběratelé
Kategorie C Podnikatel, který využívá elektřinu pro podnikatelské účely (síť nízkého napětí, mezi fázemi do 1 kV)
Kategorie D Domácnost, která využívá elektřinu pro osobní potřeby jejích členů (síť nízkého napětí, mezi fázemi do 1 kV) 

*Jednotkou elektrického napětí je volt (V), jeho tisícinásobkem je kilovolt (kV). 

Kategorie odběratelů plynu 

Kategorie Velkoodběratel (VO) Roční spotřeba nad 4200 MWh
Kategorie Střední odběratel (SO)* Roční spotřeba 630 až 4200 MWh
Kategorie Maloodběratel (MO) Plyn dodáván pro podnikatelské účely, roční spotřeba méně než 630 MWh 
Kategorie Domácnost (DOM) Plyn dodáván pro účely bydlení * 

Někdy bývají velkoodběratelé a střední odběratelé souhrnně označováni jako velkoodběratelé. Jednotkou energie je watthodina (Wh), jejím tisícinásobkem je kilowatthodina (kWh) a milion-násobkem je megawatthodina (MWh).

Energii za nižší ceny dostávají velkoodběratelé

V roce 2011 zaplatili velkoodběratelé plynu za spotřebovanou megawatthodinu o třetinu méně než maloodběratelé a domácnosti. Dodavatelé plynu i elektřiny totiž nabízejí velkým klientům individuální ceníky, přizpůsobené konkrétní situaci zákazníka. Při odběru elektřiny se obvykle liší také měřící technika a četnost vyúčtování. Velkoodběratelé mají nainstalováno zařízení, které jim dovoluje monitorovat svou spotřebu okamžitě. Navíc k vyúčtování nedochází jednou ročně jako u maloodběratelů, ale jednou za měsíc. 


Autor: www.sxc.hu

Dodavatelé plynu i elektřiny nabízejí velkým klientům individuální ceníky.

Zatímco v případě plynu kolísají cenové rozdíly mezi maloodběrateli a domácnostmi kolem jednoho procenta, při odběru elektřiny platí podnikatelé zhruba o 15 % více. I když se sazby elektřiny pro obě kategorie velmi podobají, najdeme zde určité rozdíly. Domácnosti si mohou vybrat pouze ze dvou jednotarifních sazeb, D01d pro nízkou spotřebu a D02d pro vysokou spotřebu, zatímco podnikatelé mají o možnost navíc: C01d, C02d, C03d. Dvoutarifní sazby jsou stejné až na výjimky. Levnější elektřinu o víkendech se sazbou D61d získají jenom domácnosti. Sazba C62d pro veřejná osvětlení je určená podnikatelům.

Srovnání cen elektřiny pro domácnosti a podnikatelský maloodběr
Region Distribuční oblast ČEZ (celá ČR bez Prahy, jižních Čech a jižní Moravy)
Roční spotřeba C (živnostník) D (domácnost) O kolik je D levnější
4 000 kWh 24 188 Kč 21 120 Kč 3 068 Kč
25 000 kWh 87 009 Kč 71 357 Kč 15 652 Kč

Pozn.: Ve spotřebě 4 MWh počítáme se sazbami C02d a D02d. Ve spotřebě 25 MWh (23 MWh v nízkém tarifu a 2 MWh ve vysokém tarifu) počítáme se sazbami C45d a D45d. Pokaždé kalkulujeme s jističem o velikosti 3×25 A a standardním tarifem regionálně dominantního dodavatele (produkt Comfort od společnosti ČEZ). Ceny jsou za rok 2012, včetně DPH. 

Dělící linie mezi domácností a podnikatelem vypadá zřetelně, jenže jaký status má člověk, který doma zároveň provozuje živnost? Podle vyhlášky č. 541/2005 Sb. je odběratelem kategorie D fyzická osoba, která odebírá elektřinu, aby členové domácnosti mohli uspokojovat svoje osobní potřeby související především s bydlením. Právnická osoba se sem řadí, pouze pokud spotřebovává elektřinu v bytovém domě pro správu a provoz společných prostor, jako jsou chodby. Co to znamená? Podívejme se na modelové situace. 

Kdo má provozovnu jenom doma, platí víc 

Moravcovi žijí v rodinném domku, přičemž maminka má v přízemí zároveň cukrárnu. Proto musejí mít podepsány dvě smlouvy o dodávce elektřiny a nainstalovány dva elektroměry. Jeden účet přijde za spotřebu domácnosti v kategorii D, druhý za spotřebu cukrárny v kategorii C. Stejné podmínky mají všichni odběratelé, jejichž provozovna je neoddělitelně spjata s místem bydliště, protože jinde živnost vykonávat nemohou. 

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Sousedem Moravcových je pan Čech, jenž se živí jako OSVČ, přesněji překládá texty z cizích jazyků. Podle živnostenského rejstříku má místo podnikání totožné s bydlištěm, ale jeho profese mu samozřejmě umožňuje, aby pracoval také z knihovny, případně na chatě nebo ve vlaku. Jeho „provozovna“ zkrátka není pevně svázána s jednou domácí adresou, a proto stejně jako samostatně výdělečně činný účetní či spisovatel, ale také elektrikář nebo malíř pokojů může platit zhruba o 15 % nižší účty v kategorii D.

Chcete ušetřit za energie ve vaší firmě? Vyplňte tento jednoduchý formulář a my vám se změnou dodavatele zdarma pomůžeme. (Komerční nabídka)

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).