Hlavní navigace

Ceny pohonných hmot v Česku jen tak neklesnou, pro palivo zamiřte do Polska

22. 2. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Zlevnění pohonných hmot zřejmě není na pořadu dne. Odborníci totiž očekávají další nárůst cen. Některým motoristům se tak může vyplatit nákup v zahraničí.

Ceny pohonných hmot překonávaly v loňském roce jeden rekord za druhým a na některých místech se přehouply i přes hranici 40 korun za litr. Během letošního ledna se sice ceny pohybovaly o něco níže než před rokem, jde však pouze o rozdíl několika desetihaléřů. Odborníci navíc očekávají, že pohonné hmoty budou stejně jako vloni postupně zdražovat. Motoristé, především ti, kteří bydlí u hranic, by tak měli zvážit nákup paliva v zahraničí. Například v Polsku se na litru benzinu dají ušetřit až 3 koruny.

Vloni došlo k pokoření hranice 40 Kč/l

Loňský rok motoristům rozhodně nebyl nakloněn. Ceny začaly růst už na podzim roku 2011 a zdražování pokračovalo až do druhé poloviny loňského roku. Zatímco 1. září 2011 stál podle údajů společnosti CCS litr benzinu (Natural 95) 34,20 Kč a litr nafty 33,64 Kč, 22. dubna 2012 činila cena pohonných hmot o více než tři koruny více. Benzin vyšel na 37,84 Kč/l a nafta na 36,77 Kč/l. Poté přišla mírná korekce. Už v červenci ale ceny opět zamířily strmě vzhůru a v polovině září překonaly rekordy, kdy se na některých čerpacích stanicích dostaly ceny benzinu přes 40 Kč/l. Na zdražování pohonných hmot se v loňském roce podílel hlavně nárůst cen ropy, který zvyšoval ceny ropných produktů v Rotterdamu. Cenám nepomohla ani napjatá situace na Blízkém Východě a konflikt v Sýrii. V neposlední řadě se do cen promítlo zvýšení spotřební daně a DPH i znehodnocení kurzu koruny vůči dolaru.

Vývoj cen pohonných hmot od 1. ledna 2012

Zdroj: CCS

Poslední třetina roku byla ale tradičně ve znamení poklesu a pohonné hmoty zakončily loňský rok na úrovni přibližně 35 Kč/l benzinu a 35,5 Kč/l nafty. Nafta tak skončila rok na stejné ceně, jako ho začala a litr benzinu zdražil o 30 haléřů. Z krátkodobého hlediska tak jarní a podzimní ceny vypadají jako výkyv a že ceny se příliš nezměnily. Jenže pohled do dlouhodobých statistik hovoří jasně, cena pohonných hmot rok od roku v poslední době roste. Ještě na začátku roku 2009 stál litr benzinu něco přes 22 korun a litr nafty se prodával za 24 korun. Za minulé čtyři roky tak pohonné hmoty zdražily o více než 10 korun, v relativním vyjádření šlo dokonce o třetinový nárůst.

Zlevnění se letos zřejmě konat nebude

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ceny pohonných hmot nepotěší ani v roce 2013.

Jak ukazují dosavadní letošní statistiky, motoristé se žádné výraznější změny oproti roku 2012 zřejmě nedočkají. V lednu letošního roku činila průměrná cena pohonných hmot
35,68 Kč/l, což je pouze o 40 haléřů na litr méně než v lednu 2012. Stejně jako vloni navíc ceny v lednu postupně rostly. Drobnou útěchu může tvořit fakt, že v roce 2012 rostly ceny daleko rychleji než letos. Zajímavé je, že ve srovnání s minulým rokem jsou v současnosti ceny benzinu a nafty na velmi podobných úrovních. Kurz koruny k dolaru je sice stejně jako v únoru loňského roku na úrovni cca 19 korun za dolar, ale ropa je o trošku dražší a navíc jsme se letos dočkali i zvýšení DPH, doplnil pro server Podnikatel.cz Petr Gapko, analytik GE Money Bank.

Proti případnému zlevňování pohonných hmot hovoří faktory, které ceny vytváří a které v loňském roce stály za rekordními částkami. Konflikty mezi Izraelem a Íránem stále přetrvávají a ani občanská válka v Sýrii zatím neskončila. Stejně jako vloni “přispěla” svým dílem česká vláda, která opět zvýšila DPH. Právě vyšší DPH zatím tvoří nejvýznamnější faktor, který tlačí na růst cen. Ceny dolů naopak tlačí slabá spotřebitelská poptávka. Očekávám, že se ceny na čerpacích stanicích budou pomalu šplhat směrem vzhůru. Za klíčovou proměnou lze považovat cenu ropy. Pro letošek předpokládám, že litr benzínu může průměrně stát 37 korun a litr nafty mezi 36 až 37 korunami za litr. Záleží samozřejmě na kraji a na čerpací stanici, uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA.

Prodej pohonných hmot klesá

Zvyšující se ceny pohonných hmot v Česku se negativně promítají do poptávky a následného prodeje paliv. Ve srovnání s rokem 2011 poklesl vloni prodej pohonných hmot přibližně o jedno procento. Pokud se podíváme dále do historie, tak prodej pohonných hmot klesá nepřetržitě od roku 2008. Když porovnáme loňský rok s rokem 2008, tak se vloni souhrnně prodalo o více jak 12 % pohonných hmot méně, což je na úrovni přelomu let 2006 a 2007, upřesnil Miroslav Novák.

Pro palivo zamiřte do Polska

V porovnání se sousedními zeměmi se ceny v Česku řadí spíše k těm vyšším. Dlouhodobě nejlevněji se dají pohonné hmoty pořídit v Polsku, a to především díky nižším daním. Litr benzinu tam motoristé tankují v průměru o 3 koruny levněji. O něco méně se ušetří na litru nafty, úspora ale i tak dosahuje necelých 3 korun. Levnější pohonné hmoty mají také v Rakousku, litr benzínu vyjde levněji o cca 50 haléřů a nafta dokonce téměř o korunu.

Oproti tomu na Slovensku mají lehce levnější naftu, avšak skoro o 2 koruny dražší benzin. Nejvyšší ceny pohonných hmot zůstávají tradičně v Německu, kde litr benzinu vyjde 4 koruny dráže a litr nafty o 1 korunu. Tyto ceny jsou však pouze orientační. Záleží na konkrétní čerpací stanici a také na měnovém kurzu. Platí, že slabší koruna pohonné hmoty v zahraničí prodraží a naopak, upozornil na závěr Miroslav Novák.


Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).