Hlavní navigace

Ceny pohonných hmot v novém roce opět vzrostou. Na vině budou nové sankce

6. 12. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelé i běžní řidiči se budou muset připravit na nový růst cen pohonných hmot. Kvůli novým sankcím půjdou ceny nahoru začátkem příštího roku.

Řidiči a podnikatelé v osobní i nákladní přepravě se budou muset připravit na další zdražování u pohonných hmot. Ceny by se měly zvýšit začátkem příštího roku.

Podnikatelé vývoj cen, který se mezitím částečně ustálil, s napětím sledují. Na druhou stranu budoucnost nevyhlížejí příliš růžově. Naši členové snížili svá pozitivní očekávání pro nový rok o 20 procentních bodů. A to je hodně, varuje Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD BOHEMIA.

Ještě do konce roku 2023 přitom platí snížená spotřební daň z nafty. To ale dalšímu růstu cen především u nafty, která je pro dopravce klíčová, nezabrání.

Vejde v platnost další část sankčního balíčku, a to zákaz dovozu produktů. Tedy v tomto případě nafty. Myslím si, že tam se to už v cenách projeví, připomíná Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.

Analytici mezitím už předpovídají, že vysoké ceny pohonných hmot nás budou trápit i nadále. Na svoji původní výši z loňského roku se už nikdy nedostanou. S levnou ruskou ropou a produkty se tak budeme muset nadobro rozloučit.

To ale samozřejmě znamená, že pravděpodobně budeme muset nakupovat ropu někde jinde a za dražší peníze. Takže i z toho důvodu se už původní ceny nevrátí, doplňuje analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Poslouchejte podcast
Podnikatel+ | Aktuální a trendy témata v byznysu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).