Hlavní navigace

Ceny roamingu klesají. Vyřídit e-mail nebo telefon od moře vyjde lacino

2. 7. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Když už patříte k těm, kteří ani na dovolené nechtějí nebo nemohou odložit pracovní povinnosti, alespoň to budete mít za pár kaček.

Začátek prázdnin přináší příjemnou změnu v cenících mobilních operátorů. Jde zejména o úpravu cen roamingu. Levnější je volání, SMS zprávy i internet. A to po celé Evropě, obvykle včetně zemí mimo Evropskou unii, jako jsou Norsko, Lichtenštejnsko nebo Island. V rámci Evropské unie jsou stanoveny maximální stropy, ale operátoři mohou samozřejmě svoji nabídku zatraktivnit svými vlastními ceníky. A také tak činí.

Maximální ceny služeb v zahraničí od 1. 7. 2014 včetně DPH

  • Odchozí hovor (Kč/min) 6,31 Kč
  • Příchozí hovor (Kč/min) 1,66 Kč
  • SMS 2,00 Kč
  • Data (1MB) 6,65 Kč

Silná trojka se příliš nevytáhla

Pro podnikatele a firmy s rámcovou smlouvou uzpůsobujeme ceny roamingu individuálně podle potřeb jednotlivých zákazníků. S obchodním zástupce je tak například možné dojednat výhodné sazby za volání v zemích, kam pracovníci často vyrážejí na pracovní cesty a podobně. Rámcovou smlouvu lze získat již od měsíční útraty 2000 korun měsíčně, komentuje Ctibor Jappel z O2. Pro malé podnikatele a živnostníky bez rámcové smlouvy má tento operátor připravenu nabídku roamingového tarifu Volání bez hranic. Zákazníci s ní po Evropě platí 3,90 korun za všechno, tedy za minutu příchozího a odchozího hovoru i za SMS. Svou vlastní nabídku má O2 také v oblasti datového roamingu, kde nabízí následující datové balíčky.

Balíček Přenesená data Cena
Evropa S 25 MB 50 Kč
Evropa M 150 MB 300 Kč
Evropa L 250 MB 500 Kč

T-Mobile například snížil ceny roamingového volání po Evropě o 16 %, ale jeho ceník je jen nepatrně nižší než jsou nově stanovená maxima. Za odchozí hovor se platí 6,29 Kč/min, čili jen o 2 haléře méně. Stejné je to u SMS nebo datových služeb. V nabídce jsou také balíčky internetu v mobilu. Za 70 korun je možné pořídit objem 3 – 20 MB na 24 hodin. Business zákazníkům nabízíme individuální přístup a nabídku ušitou na míru jejich aktuálním potřebám podle závazku k množství odebraných služeb od dvou SIM karet a útraty 1000 Kč měsíčně. Co se týká letní nabídky, aktuálně máme letní promo nabídku na surfování v roamingu. Do 31. srpna mohou zákazníci surfovat po celém světě za ceny v EU. Balíček 100 MB přijde na 185 Kč s DPH ve všech třech zónách, říká Patricie Šedivá za T-Mobile.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Výhodnější roaming nabízí svým zákazníkům cestujícím po zemích Evropské unie Vodafone. Tarif Vodafone Roaming na den mohou jeho zákazníci využívat o 30 korun levněji než dosud, tedy za jednorázový poplatek 69 korun na den. Za tuto cenu mají k dispozici své volné minuty a SMS, jako kdyby byli doma. V rámci poplatku mohou využívat také data až do výše 100 MB za den. V případě, že zákazníci používají některý z neomezených tarifů, mohou volat a SMSkovat i v zahraničí neomezeně. Příchozí hovory jsou v rámci tarifu Roaming na den zdarma. Podnikatelé mohou využít stejné portfolio služeb roamingu jako nefiremní zákazníci. I Vodafone se ale u běžného roamingu drží horních stanovených limitů. Za odchozí hovor mimo uvedený balíček se platí 6,30 korun za minutu, příchozí hovor vychází na 1,66 a SMS zpráva na 1,99 korunu.

Virtuální operátoři sráží ceny roamingu mnohem hlouběji

Změny, které přinesl letošní červenec výrazně pociťují především zákazníci takzvaných virtuálů. Ani ti nezůstávají v nabídce cenově výhodného roamingu pozadu, ba právě naopak. Zatímco většina českých operátorů se drží cenových stropů daných regulací Evropskou komisí, virtuální operátoři jdou s cenami odvážně dolů. Třeba OpenCall mobile nabízí roamingové sazby dokonce o 45 % nižší, než stanovuje EU.

Od 1. července u něj zaplatíte za minutu odchozího hovoru do většiny zemí EU (v rámci Zóny 1) jen 3,50 koruny a za minutu příchozího hovoru 1,65 koruny. Odeslání SMS stojí 1 korunu, což je cena ještě nižší než za textové zprávy posílané na území ČR. Velmi výrazně se snížila i cena datového připojení, a to na částku 3,50 Kč/MB, uvedla Jana Kolaříková, marketingová manažerka OpenCall mobile. Tento operátor nabízí firmám a podnikatelům předplacené SIM karty s velmi výhodnými cenami volání do všech sítí v České republice a na Slovensko, konkrétně jde o 1,80 Kč/min, a vůbec nejlevnějšími cenami volání do zahraničí na trhu předplacených karet, od 1,80 Kč/min.

Na levnější telefonní služby v zahraničí láká i Centropol Telecom. Cena odchozího hovoru z většiny zemí Evropské unie, Švýcarska a Vatikánu klesla na 3,50 Kč za minutu, sms vychází na 1,80 Kč a 1 MB přijde na pouhých 5 Kč. Operátor tak nabízí u odchozích hovorů cenu v průměru o 2,80 Kč nižší, než mají největší hráči na trhu. Nejznatelnější je rozdíl v ceně odchozích hovorů, kde v zóně 1 je cena o téměř 3 koruny za minutu nižší, než je průměr. Už minulý rok ukázal, že i na výrazně menší snížení cen roamingu reagovali zákazníci zvýšenou aktivitou jak v používání sms, tak i volání. Chceme našim zákazníkům dopřát klidnou dovolenou bez toho, aby museli každou minutu telefonování blízkým hlídat se stopkami v ruce, říká Michal Hájek, ředitel Centropol Telecom.

Air Telecom má letní akci na nový Mobilní internet 4GB, který mohou využít právě podnikatelé například na pracovní cesty nebo v rámci připojení na dovolené, kde není možnost wi-fi a nestačí internetové připojení přes chytrý telefon. K internetu se lze snadno připojit v notebooku prostřednictvím USB modemu. Tablet, ultrabook či mobil je možné připojit pomocí kombinace USB modemu + Wi-Fi routeru. Standardní cena Mobilního internetu 4 GB je 229 Kč. Akce, která potrvá do 31.8. 2014, zahrnuje slevu 50 % na prvních 6 měsíců při zakoupení v partnerských prodejnách a na e-shopech. Při zakoupení v pražské autorizované prodejně Air Telecom je sleva 50 % dokonce na 12 měsíců.

Příští rok už bude bez roamingu

Letní nabídky telefonních operátorů jsou sice zajímavé, ale to nejlepší nás teprve čeká. Evropská komise totiž pracuje na úplném odbourání roamingových poplatků. Razantní snížení cen za datový roaming pocítíme letos v létě všichni, a to znatelně. Ale tím to nekončí. Proč vůbec za roaming platit, když máme jednotný trh? Doufám, že do konce roku budou poplatky podle dohody zrušeny úplně. Evropský parlament odvedl svou práci a teď je na členských státech, aby se připojily, prohlašuje Nelie Kroesová, eurokomisařka pro digitální technologie. Od roku 2007, se už ceny za roamingové služby snížily o 80 až 90 %.

Telekomunikační sektor plány na zrušení roamingových poplatků ostře kritizuje kvůli obavám z poklesu příjmů. Někteří odborníci varují, že mobilní operátoři by zrušení roamingových poplatků mohli kompenzovat všeobecným zdražováním svých služeb. Tento plán ale kritizují lidé z oboru telekomunikací. Upozorňují na hrozící kartelizace i stagnaci investic do rozvoje sítí. Navíc by operátoři mohli zvyšovat domácí ceny, aby nepřišli o zisk.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).