Hlavní navigace

ČEPRO miliardy platit nemusí, rozhodl o tom Ústavní soud

30. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Státní podnik Čepro nebude muset soukromé firmě zaplatit pohledávku zhruba na 2,6 miliardy korun. Rozhodl o tom dnes ústavní soud, který tak uznal stížnost Čepra, podle kterého byla pohledávka neoprávněná a soudy o povinnosti zaplatit rozhodly jen kvůli tomu, že bývalá pracovnice podniku Ivana Skopcová úmyslně schovávala soudní obsílky. Čepro díky této skutečnosti o procesu nevědělo a nemohlo se účinně hájit. Podle Ústavního soudu tím bylo porušeno právo na soudní ochranu.

Celou záležitost tak bude muset opět řešit Městský soud v Praze. Podle obhájce Čepra, Jaromíra Císaře, je pohledávka vykonstruovaná a v současnosti dle jeho slov stíhá policie asi deset lidí za útok na Čepro.

Pohledávka u společnosti Čepro vznikla původně u firmy Bena. Společnost tvrdila, že mezi lety 1997 a 2000 u Čepra skladovala skoro 200 tisíc tun pohonných hmot. V pozdější době prodala pohonné hmoty společnosti Venturon Investment. Ta o vydání pohonných hmot Čepro požádala v roce 2003. Audit však ukázal, že Bena neměla ke konci roku 2000 v Čepru žádné skladované pohonné hmoty. Potvrdil to i externí audit společnosti KPMG. Bena podle něj v letech 1997 až 2000 skladovala v Čepru sice asi 270 tisíc tun pohonných hmot, ale ty průběžně vyskladnila. Městský soud ale rozhodl jinak a pohledávku uznal.

Pohledávku Venturon Investment pak prý firma postoupila společnosti Al Batal General Trading, která u soudu na začátku listopadu 2004 dosáhla exekuce na majetek Čepra. Ústavní soud ale rozsudek zrušil, jelikož uznal, že Čepro o probíhajícím soudu o pohledávce 2,5 miliardy nevědělo. Někdo prý úmyslně ztratil předvolání k tomuto procesu. Firma se tak nemohla bránit a dokázat, že pohledávka není oprávněná.

Čepro je státní podnik, který provozuje čerpací stanice a přepravuje a skladuje ropné produkty. O Skopcové se v médiích mluvilo v souvislosti s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který přes ní chtěl z Čepra údajně dostat peníze.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).