Hlavní navigace

Černá listina se stále rozrůstá. Nespolehlivých plátců DPH opět přibylo

10. 10. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ke konci letošního třetího čtvrtletí u nás podnikalo téměř 20 tisíc subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Jejich počet se tak meziročně zvýšil o čtvrtinu.

Aktuálně se jedná o 6415 nespolehlivých plátců DPH a 12 952 nespolehlivých osob. Celkově byl přírůstek nespolehlivých plátců DPH ve třetím čtvrtletí nejsilnější od začátku roku.

Podle analytičky společnosti Bisnode Petry Štěpánové počty firem z černé listiny nespolehlivých plátů DPH stále nenarazily na svůj strop. Očekává se, že do konce roku bude překonána hranice 20 000 subjektů. S výjimkou druhého kvartálu letošního roku, kdy přírůstek nespolehlivých firem činil 506 firem, v posledním roce a půl čtvrtletně vždy přibývalo více než 1000 subjektů, dodává.

Nespolehlivé subjekty jsou hlavně s.r.o.

Nejčastější právní formou pro podnikání v České republice jsou živnostníci, ale více nespolehlivých subjektů je mezi společnostmi s ručením omezeným. Ke konci září jich u nás působilo 477 049 a z toho bylo 4938 nespolehlivým plátcem a 10 200 nespolehlivou osobou. To znamená, že se na trhu pohybuje 15 138 společností s ručením omezeným, což je 3,2 % s.r.o., které poruší povinnosti vztahující se ke správě daně nebo nemá v pořádku daňové doklady a úřad jim vyměří daň alespoň 500 000 Kč, či podnik podezřelý z účasti na podvodu, popisuje dále Petra Štěpánová.

Připomeňte si případ firmy FAU díky článku To, že pošlete peníze na zahraniční účet, samo o sobě nezakládá ručení za DPH

Jak se lze stát nespolehlivým plátcem nebo osobou?

Status nespolehlivého plátce DPH lze i nadále obdržet několika dalšími způsoby. Pokyn Generálního finančního ředitelství říká, že nespolehlivým plátcem se stane firma, která ohrozila veřejný zájem tím, že jí úřady neuznaly uplatňovaný nárok na odpočet daně a vyměřily jí daň jinak, než deklarovala v podaném daňovém přiznání k DPH. K ohrožení veřejného zájmu však dochází “jen” tehdy, pokud bude snížen plátcem uplatněný odpočet daně minimálně o 500 tisíc Kč. Stejná částka platí i pro dluhy na DPH, které má podnikatel alespoň tři měsíce.

účto únor klímová

Za nespolehlivou se považuje i společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň podle pomůcek alespoň 500 tisíc korun, nebo firma podezřelá z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce DPH je označen také podnikatel, který neuhradil zajišťovací příkaz. V neposlední řadě se podnikatel stane nespolehlivým plátcem, pokud opakovaně nepodá povinná podání k DPH ani na základě výzvy správce daně, a to dvakrát v období dvanácti měsíců bez řádného odůvodnění. Od 1. ledna 2015 se lze navíc dostat na blacklist nespolehlivých plátců tím, že při registraci k DPH uvede podnikatel nepravdivý údaj ohledně skutečného (reálného) sídla.

Více najdete v našem článku Finanční správa rozšířila kritéria pro aplikaci nespolehlivého plátce DPH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).