Hlavní navigace

Černý leden pro podnikání. Živnostníci ve velkém přerušili svůj byznys

5. 2. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Počet přerušených živností začátkem roku skokově vzrostl. Začalo podnikat i méně lidí. Jedná se o nejhorší výsledky za poslední roky.

Vývoj přerušených živností za leden roku 2021 je nejhorší za poslední čtyři roky.

Živnost se rozhodlo přerušit 23 000 podnikatelů. Je to dvakrát více než v prosinci a o čtyři a půl tisíce více než v lednu 2020. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl v lednu nejvyšší za poslední čtyři roky. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Velký úbytek živností je u cestovek a zaměstnaneckých agentur

Nejvíce aktivních podnikatelů přerušilo svoji živnost v administrativních činnostech, kde šlo o 3,3 % aktivních podnikatelů. Tento obor patří mezi ty, které jsou aktuální situací zasaženy poměrně výrazně. Patří sem totiž mimo jiné činnost cestovních kanceláří a agentur nebo činnost zaměstnaneckých agentur, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. 

Živnost přerušili podnikatelé i v dopravě a skladování, kde svoji živnost přerušila 3 % aktivních podnikatelů. Oproti začátku roku 2020 vzrostl počet přerušených živností nejvýrazněji v obchodu (+36 %), v administrativních činnostech (+35 %) a v zemědělství a lesnictví (+34 %).

Výsledek počtu nových živností je nejhorší za posledních 11 let

Začátek roku nepřinesl dobré vyhlídky ani pro další rozvoj podnikání. V lednu začalo podnikat méně lidí než vloni. Meziroční pokles nově založených živností je o necelých pět tisíc. Je to nejslabší výsledek za posledních 11 let. Svoji roli zde hraje pokračující podnikatelská nejistota i to, že se stále nacházíme v nouzovém stavu. Lidé tak ztrácejí motivaci pouštět se do podnikání, případně vyčkávají, jak se bude situace dále vyvíjet, doplňuje Kameníčková.

Na druhou stranu se v lednu snížil počet lidí, kteří svoji živnost zrušili. Jejich počet se snížil o 3,3 tisíce na 1 478. Počet lidí, kteří své podnikání ukončili či přerušili, byl nejvyšší v Praze (3 694), následoval Středočeský kraj (3 276), Jihomoravský kraj (2 585) a Moravskoslezský kraj (2 425).

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).