Hlavní navigace

Čerpání peněz z evropských fondů na regeneraci brownfieldů se nekoná

9. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Developerské společnosti nebudou moci využít prostředky z evropských fondů na léta 2007–2013 pro regeneraci brownfileldů. Vyplývá to z informací ze zdrojů blízkých ministerstvu průmyslu a obchodu a agentuře CzechInvest. Zasadili se o to zástupci Evropské komise.

Na regeneraci brownfieldů, tedy území postižené a zanedbané předchozí lidskou činností, se přitom měli podílet soukromí investoři. Podle Unie malých a středních podniků je to rána pod pás. „Je to problém, který se dotýká každého z nás, a setkáváme se s ním na každém kroku, ať se jedná o malou obec či větší město,” říká její předseda David Šeich.

Regenerace brownfieldů měla být zaštítěna programem Nemovitosti (Operační program Podnikání a inovace). Ten měl kompenzovat dodatečné náklady spojené s investicí do rekonstrukce a revitalizace starých, zanedbaných areálů. Zařazení projektu do tohoto programu však zatrhli zástupci z Generálního ředitelství pro regionální politiku. Podle Davida Šeicha se jedná se o zprávu zvláštní, překvapivou a nepochopitelnou.

Pro období 2007 – 2013 má Česká republika k dispozici cca 14 mld. Kč na projekty podnikatelských nemovitostí a sanace starých ekologických zátěží. Pokud nebudou moci žádat o dotace developerské podnikatelské subjekty, může České republice hrozit podle Unie malých a středních podniků nevyčerpání, či neefektivní čerpání dotačních prostředků.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).