Hlavní navigace

Čerpání z evropských fondů brzdí chyby v žádostech

6. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro tuzemské podnikatele je v operačním programu Podnikání a inovace připraveno pro roky 2007 až 2013 sto miliard korun. Za dva roky však firmy vyčerpaly zhruba jen 7 miliard korun. Přesto se ministerstvo průmyslu a obchodu domnívá, že stihneme vyčerpat do konce roku 2013 všechny prostředky, které jsou pro Česko připraveny.

Počáteční čerpání bylo skutečně pomalé. Výrazně se ale zrychluje ve druhé polovině rozpočtového období. Jen kvůli formálním chybám jsme museli zamítnout žádosti o desítky miliard korun. Roli také hraje finanční a hospodářská krize, uvedl Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu.

S tím souhlasí i Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR, který však upozorňuje, že formálních chyb na straně podnikatelů ubývá. Nový balík žádostí už nebude vykazovat tolik formálních chyb, protože jak podnikatelé samotní, tak i jejich poradci se už v novém modu naučili postupovat, dodal Kužel.

Program Podnikání a inovace poskytuje prostředky pro malé a střední podniky například na jejich IT, marketing, technologické inovace či na nákup nových zařízení. Součástí programu jsou také záruky za úvěry a další bankovní produkty. Čtěte více: Fondy EU nabízí kromě dotací i bezúročné úvěry.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).