Hlavní navigace

Češi houfně utíkají na dovolenou. Cestovky si mnou ruce, mají vyprodáno

29. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Letní prázdniny a následující státní svátky nahrávají tomu, že Češi si naplánovali letošní dovolenou z větší části na začátek července.

Přes milion Čechů míří na dovolenou. Cestovní kanceláře hlásí, že zájezdy na příští víkend jsou už prakticky vyprodané a to, co zbylo, bude zřejmě ještě během dneška pryč. Do zahraničí míří zhruba půl milionu Čechů, tuzemské krásy si užije až 600 tisíc Čechů.

Houfný úprk mimo města souvisí se začátkem letních prázdnin i s následujícími státními svátky ve dnech 5. a 6. července, které letos připadají na čtvrtek a pátek. Toho spousta lidí využila k naplánování dovolené právě už na začátek července.

Čtěte také: Last minute zájezdy jsou levnější než loni, lákají cestovky

V pátek večer a v sobotu během dne se proto očekává velmi hustý silniční provoz po celém Česku i ve směru na jih přes Rakousko do Chorvatska a Itálie.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Z naší aktuální analýzy vyplývá, že že drtivá většina dovolených realizována právě po silnici, tedy dopravou osobním automobilem či autobusem. Češi v současnosti realizují dokonce 67 % svých dovolených automobilem a 13 % autobusem. Letadlo využívá ke své cestě na dovolenou také 13 % Čechů a pouze 6 % jede vlakem, upozornila Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Podle ní až polovina Čechů tráví svou dovolenou právě v období od července do srpna. Jak však upozornil Michal Tůma z portálu Invia.cz, také nabídka last minute zájezdů na léto je už prakticky probraná. V letošním roce dochází k omezení nabídky last minute zájezdů, počet pobytů klesl oproti minulému roku o 10 %. Omezený počet zájezdů se týká především Turecka a Bulharska, řekl Tůma. Češi totiž v letošním roce vykoupili zájezdy především v rámci nabídky first minute a letní dovolenou si pořizovali v období od ledna do dubna.

Čtěte také: Storno poplatky některých cestovek jsou nezákonné

MM_socky3

Vloni Češi strávili nejvíce zahraničních dovolených v Chorvatsku (793 tis. osob), následuje Itálie (563 tis.), Slovensko (535 tis.), Řecko (318 tis.), Rakousko (261 tis.), Španělsko (231 tis.), Francie (214 tis.), Egypt (208 tis.), Turecko (171 tis.), Maďarsko (104 tis.), Německo (103 tis.), Bulharsko (89 tis.) a Velká Británie (80 tis.).

Také letos očekáváme, že téměř celou polovinu všech svých zahraničních dovolených stráví Češi pouze ve třech zemích: v Chorvatsku, Itálii a na Slovensku, uzavřela Petříčková.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).