Hlavní navigace

Češi jsou takřka pětkrát bohatší než Slováci

5. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průměrné bohatství Čechů dosahuje skoro pětinásobku průměrného bohatství Slováků. Celkově Česku ve světě patří 26. místo. Nejbohatší zemí zůstává Švýcarsko.

České republice patří ve světě 26. místo, co se alespoň průměrného bohatství na osobu týče. V Česku činí průměrná hodnota majetku 9408 eur. Na nejbohatší zemi Švýcarsko tak ČR stále výrazně ztrácí. Švýcaři totiž mají majetek v ceně více než 138 tisíc eur na osobu. Vyplývá to ze zprávy společnosti Allianz o světovém bohatství, která detailně analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích celého světa.

Čtěte také: Podívejte se, co charakterizuje české a slovenské milionáře

Česko si v průměrném bohatství oproti roku 2010 mírně polepšilo, když se jeho hodnota na člověka zvýšila o 0,6 %. Ještě v roce 2010 ale došlo k růstu 9,7 % a ukazuje se tak, že v důsledku ekonomické krize se prudce zastavilo oživení finančních aktiv. I tak se ale Česká republika, společně s dalšími 15 státy, řadí mezi středně bohaté země. Z evropských zemí se do této skupiny řadí ještě Slovinsko, Chorvatsko nebo Estonsko. V těchto zemích je majetek rozdělen přibližně stejně – necelých 38 % příjmů a 69 % aktiv patří zhruba pětině nejbohatších obyvatel.

Do skupiny nejbohatších zemí, kde průměrné čisté finanční bohatství na obyvatele přesahuje 26 800 eur, patří kromě již zmíněného Švýcarska ještě 16 států. Jedná se například o Německo, Rakousko, Nizozemsko nebo Belgii. Poslední skupinu tvoří země s nízkým bohatstvím, které činí méně než 4500 eur na obyvatele. Do této skupiny se řadí třeba i Slovensko s průměrnou hodnotou majetku 1938 eur. Naši východní sousedé byli přitom ještě před rokem ve skupině států se středním bohatstvím, dolu je však srazilo prudké zadlužení domácností.

Čtěte také: Kdo to za 20 let od revoluce dotáhl dále? Češi nebo Slováci?

Podle společnosti Allianz je však důležitější, než pořadí samotných zemí, analýza jednotlivého rozdělení majetku. Na konci roku 2011 patřilo do třídy středního bohatství okolo 720 milionů lidí, kteří se nacházejí na všech kontinentech. Oproti roku 2000 se tak počet středně bohatých více než zdvojnásobil. Za výrazným zvýšením počtu středně bohatých stojí hlavně migrace lidí z kategorie chudších zemí. Když se podíváme na hodnotu bohatství této střední třídy, tak se za stejné období dokonce zdesetinásobila. Střední třída je jedinou, jejíž bohatství uvnitř jejích členů roste, upozornila firma Allianz ve své zprávě.

nástroje v mkt - tip

Z hlediska bohatství a jeho růstu se dá svět rozdělit na dvě části. Do první skupiny patří rozvíjející se ekonomiky v Latinské Americe, Asii a východní Evropě, kde došlo na přelomu tisíciletí k výraznému silnému růstu aktiv. Tyto země však pořád zaostávají za vyspělými průmyslovými zeměmi v Severní Americe, západní Evropě, Japonsku a Oceánii. V nich však hodnota bohatství roste v posledních 10 letech řádově nižším tempem než v první skupině.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).