Hlavní navigace

Více než polovina Čechů není spokojena s politickou situací

7. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost GfK Praha uskutečnila průzkum, ve kterém zjistila, že je šest miliónů Čechů nespokojeno s vývojem politické situace. Průzkum zjišťoval postoj a relevanci 19 faktorů kvality života a celkovou spokojenost s jednotlivými hledisky mezi lidmi ve věku od 18 do 79 let.

Průzkum provedený společností Gfk Praha, kterého se účastnilo přes tři tisíce respondentů mezi 18. a 79. rokem ukázal, že jsou Češi nespokojení s politickým vývojem. Kromě politické situace test zkoumal také spokojenost s dalšími 18 faktory kvality života, například spokojenost s možnostmi sportovního a kulturního vyžití, s kvalitou vzdělání, s úrovní kriminality, dostupností pracovních příležitostí, kvalitou životního prostředí, mírou svobody, hmotnou úrovní a zabezpečeností či rychlostí a kvalitou služeb úřadů státní správy. Spokojenost se měřila šesti stupňovou škálou od úplně spokojenosti po naprostou nespokojenost. Jednotlivým faktorům pak tazatelé přiřazovali i důležitost, jako pro ně jednotlivé faktory kvality života mají.

Největší nespokojenost je s politickou situací, kterou vyjádřilo téměř šest miliónů osob. Více než polovina je také nespokojena s kriminalitou a mírou její objasněnosti, s kvalitou zákonů a vymahatelností práva, sociálním a důchodovým zajištěním, dostupností pracovních příležitostí a sociální spravedlností. Spokojenost naopak vyjádřilo 90 % respondentů nad kvalitou a šíří sortimentu zboží a služeb. Pochvalovali si také míru svobody a dostupnost a kvalitu vzdělání. Zajímavý je i výsledek rychlosti a kvality služeb státní správy. Naprosto spokojeno bylo necelých 40 000 lidí. Tento faktor tak dosáhl nejhoršího výsledku ze všech.

Nástroje v marketingu

A co je podle dotázaných pro kvalitu života opravdu relevantní? 43 % odpovědělo, že dostupnost a kvalita zdravotní péče. Politickou situaci naproti tomu za zásadní označilo pouze 20 % osob. Pokud se však firma GfK Praha snažila zkoumat závislost celkové spokojenosti se životem a spokojenosti s jednotlivými faktory, zjistila, že nejdůležitějším faktorem, který spokojenost ovlivňuje je příjem a majetek. Tento faktor byl přitom dotazovanými v žebříčku důležitosti umístěn až na 12. místo. „Tato analýza nejen potvrzuje, že česká populace je konzumní společností, ale zároveň ukazuje, že si to lidé nejsou ochotni přiznat,“ komentuje výsledky Pavel Rusý, ředitel útvaru metodiky a inovací GfK Praha.

Celkově vyšli z testu spokojeněji muži než ženy. Muži jsou spokojenější s dostupností pracovních příležitostí a příjmy a majetkem, ženy se zase více zaměřují na dostatek volného času. Při geografickém srovnání se spokojenost projevovala více na Moravě než v Čechách.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).