Hlavní navigace

Češi podnikají stále více bez společníků, nechtějí se dělit o řízení firmy

13. 5. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikání bez společníků je stále populárnější, více než dvě třetiny obchodních společností v České republice mají pouze jednoho vlastníka.

Trendem podnikatelů za minulé období je zaměřeno na rostoucí individualizaci a postupný nárůst počtu společností, které mají pouze jednoho majitele. Zatímco mezi společnostmi, které jsou na trhu 16 a více let, má jednoho vlastníka polovina firem, u společností fungujících 5 let a méně již tyto společnosti tvoří tři čtvrtiny všech firem na trhu. 

Aktuálně je v České republice 518 tisíc obchodních společností, z toho jednoho majitele má 313 tisíc. Dva a více majitelů dle statistiky má 179 tisíc a u 26 tisíc společností vlastníka nelze dohledat.

Nové diskuzní fórum účetních

Jste účetní nebo daňový poradce a potřebujete rychle poradit v oblasti účetnictví a daní? Připojete se do velké komunity účetních a daňových poradců na BusinessCenter.cz. Zajistěte si odpovědi na své otázky prakticky ihned. Uložte si do záložek novou diskuzní komunitu

Rostoucí individualizace lidí ve vztahu k podnikání může částečně souviset s odstraněním finanční bariéry pro založení společností s ručením omezeným na začátku roku 2014, kdy došlo ke snížení minimální výše základního kapitálu z 200 tisíc korun na jednu korunu. Nejde však o jediný důvod, protože tento trend je patrný již delší dobu. Pokud má společnost pouze jednoho vlastníka, leží rozhodování o záležitostech firmy pouze na jednom člověku. Je tak samozřejmě jednodušší, protože odpadávají mnohdy déletrvající diskuze a výměny názorů na určité aspekty směřování firmy. Odpovědnost je přesně daná a je nedělitelná, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

TIP: Využijte pro podání daňového přiznání interaktivní šablony pro MS Excel

Firmy s vícero vlastníky májí nepatrně vyšší šanci na expanzi do takové míry, že jejich obrat překročí 10 milionů korun nebo že budou mít 10 a více zaměstnanců. K překročení ročního obratu 10 milionů korun u společností s jedním vlastníkem došlo u 12 % firem, zatímco u společností s více vlastníky jde o 15 %. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).