Hlavní navigace

Češi své vynálezy nedostatečně chrání patenty, přicházejí tak o miliardy korun

5. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Přestože počet žádostí o patentovou ochranu roste, oproti vyspělým zemím stále zaostáváme. Podle Úřadu průmyslového vlastnictví se Češi připravují o miliardy.

České firmy, univerzity a vědečtí pracovníci příliš nevyužívají možnost ochrany průmyslového vlastnictví, čímž podle Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) přicházejí o miliardy korun ročně. Přestože se v roce 2012 zvýšil oproti předchozímu roku počet patentových přihlášek a užitných vzorů o 13 %, v porovnání s dalšími vyspělými zeměmi Česko zaostává. Podle ÚPV zato může hlavně nedostatečná informovanost o možnostech využití systému průmyslově právní ochrany.

Češi o patentech nevědí

Jak vyplývá ze statistik ÚPV, v loňském roce podali Češi 867 patentových přihlášek a 1793 užitných vzorů. Oproti roku 2011 tak jde o 13% nárůst. V absolutním počtu přihlášek i v množství přihlášek na jednoho obyvatele však zaostáváme za vyspělými státy v Evropě i ve zbytku světa. Na vině je podle ÚPV hlavně nízké povědomí o možnostech patentové ochrany. Čeští vědci a vývojoví pracovníci jsou schopni řadu dobře zpeněžitelných řešení vytvořit, měli by tudíž patentový systém využívat více, protože jinak přicházejí o značné peníze, tvrdí předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.

ÚPV pro chystá na letošní rok informační kampaň, která by měla firmám a vyýzkumníkům vysvětlit strategii přiměřeného a optimálního využívání dostupného duševního vlastnictví.

MM_socky3

Už jen přihláška může pomoci

Česká republika navíc zaostává i v případě přihlašování českých vynálezů do zahraničí.I V roce 2002, kdy se Česko do Evropského patentového úřadu přihlásilo, bylo podáno zhruba 40 přihlášek. Vloni jich pak bylo 221, což nás řadí na 36. místo. Třeba Rakousko, která má méně obyvatel než Česká republika, podalo vloni desetkrát více evropských patentových přihlášek. Nejvíce žádostí o patent přišlo ze Spojených států amerických (63 777), na druhém místě skončilo Japonsko s 51 400 přihláškami a třetí pozici zaujalo Německo s 34 590 podanými žádostmi.

Také na tomto výsledku se podle ÚPV podílí nízká informovanost Čechů. Například aktivní použití systému mezinárodní patentové přihlášky podle Smlouvy o patentové spolupráci (PCT) samo o sobě není tak drahé, jak se většina lidí domnívá, a zdaleka ne vždy je zapotřebí o získání zahraničních patentů usilovat, dodal Josef Kratochvíl. Už jen podáním přihlášky se totiž zvýší šance, že si vynálezu všimne nějaký investor. Letos se proto výrazně více zaměříme na informování veřejnosti o způsobech a taktikách získávání špičkového know-how z volně dostupných technických řešení vytvořených v zahraničí, jakož i o optimálních cestách využití patentového systému pro získávání financí, uzavřel Kratochvíl.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).