Hlavní navigace

Češi utrácejí za bydlení nejčastěji mezi čtyřmi a osmi tisíci

17. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pouze 12 % Čechů utrácí za bydlení méně než 4 000 Kč. Zhruba polovina naší populace dává za bydlení 4 000 Kč – 8 000 Kč. Vyplynulo to z průzkumu GE Money Bank.

Náklady na bydlení tvoří v současnosti 18 % měsíčních rodinných výdajů a do budoucna se očekává, že tento podíl poroste. Nárůst se předpokládá hlavně díky deregulaci cen , stavebnímu boomu z posledních let, investicím do rekonstrukcí a rostoucím cenám energií.

V absolutních číslech náklady spojené s bydlením dosahují v České republice nejčastěji šest až osm tisíc korun měsíčně. Jedna čtvrtina respondentů ovšem uvedla, že měsíčně platí více než 10 tisíc korun. Rodinný rozpočet většiny dotazovaných přitom nepřesahuje 30 tisíc korun. Čistý měsíční příjem rodiny v ČR v současnosti průměrně činí téměř 26 tisíc korun.

Z průzkumů, které proběhly i v dalších zemích střední Evropy, také vyplynulo , že jsou to právě Češi, kteří uvažují nejvíce o investicích do zlepšení svého stávajícího bydlení. Během tří let je hodlají uskutečnit dvě třetiny našich dospělých obyvatel, zatímco v Maďarsku nebo Rumunsku je to pouze 40 %.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).