Hlavní navigace

Česká ekonomika i přes mírný pokles pořád šlape

7. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká ekonomika stále šlape na výbornou. I když dle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, mírně ve 3. čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 6 %. Po vyloučení vlivu sezónnosti a počtu pracovních dní se ve srovnání s 2. čtvrtletím zvýšilo HDP o 1,4 %. V úhrnu za dosavadních devět měsíců byl HDP meziročně vyšší o 6,3 %. Šesti a víceprocentní růst si tak ekonomika udržuje už přes dva a půl roku.

Největším tahounem růstu ekonomiky je domácí poptávka – spotřeba (5,6%) a investice (5,7%). Příspěvek zahraničního obchodu byl tentokrát pod jedním procentem. Za letošním nárůstem spotřeby stojí podle vyjadření odborníků loni schválené vyšší sociální výdaje, letošní rychlý pokles nezaměstnanosti a růst reálných mezd. Investice jsou podpořené investicemi do bydlení – předzásobení před zvýšením DPH, což se ještě projeví podle vyjjádření analytiků i ve 4. čtvrtletí.

Letošní rok si tak naše ekonomika udrží růst blízko 6%, nicméně v příštím roce odborníci očekávají její zpomalení a to hlavně díky reformám. Odhadují hodnoty někde na 4–4,5%. (nejvíce bude postižena spotřeba domácností, její tempo růstu spadne dle předpokladů na polovinu).

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).