Hlavní navigace

Update: Česká ekonomika vloni rostla nejméně za posledních 6 let

11. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká ekonomika si i v loňském roce udržela růst, byl však nižší než se předpokládalo. Celkově rostla o 3,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle nových údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) zbrzdila česká ekonomika už vloňském třetím čtvrtletí. Meziroční růst reálného HDP se snížil ze 4 % na 2,9 %. V čtvrtém čtvrtletí šlo zpomalení ještě dál a to pod původně odhadované jedno procenta na 0,7 %. Růst ekonomiky v roce 2008 byl nakonec nejpomalejší za posledních 6 let, upřesnila Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

To potvrzuje i Český statistický úřad (ČSÚ), podle nějž se finanční krize projevila nejvíce ve vývoj domácí ekonomiky právě ve čtvrtém čtvrtletí. Navíc byly ukazatele tvorby a užití HDP v meziročním a mezičtvrtletím srovnání ovlivněny vysokou srovnávací základnou a také značně odlišným vývojem fondu pracovní doby ve druhém pololetí v porovnání se stejným obdobím roku 2007, doplnil ČSÚ.

Analytici však varují, že skutečný dopad krize se může projevit ještě později: Údaje o HDP jsou dost často revidovány se značným zpožděním, takže skutečnou výkonnost naší ekonomiky v inkriminovaném období se možná dozvíme ještě delším zpožděním, uvedl Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny. Analytici už kvůli novým údajům přehodnotili své předpovědi pro letošní rok. Česká ekonomika tak pravděpodobně letos poklesne o více než 2 %. Původně jsme odhadovali –1,2 %, varuje Helena Horská z Raiffeisenbank.

účto únor klímová

Aktualizováno:

Podle podnikatelů je třeba vnímat zveřejněné výsledky jako jednu z mála příznivých zpráv, které z ekonomiky přicházejí. Podle Hospodářské komory ČR (HKČR) se ve čtvrtém kvartále, kdy ekonomika rostla jen o sedm desetin procenta, projevil boj firem s prvním tvrdými dopady krize. Podniky registrovaly propad zakázek i poklesu exportu. Jednou z možností, jak tomuto nepříznivému trendu čelit, je cílená státní podpora exportu prostřednictvím exportních bank a diverzifikace vývozu prostřednictvím nalezení nových trhů a odbytišť mimo státy Evropské unie, připomíná Petr Kužel, prezident HKČR.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).