Hlavní navigace

Potvrzeno: Česká ekonomika vybředla z recese

9. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká ekonomika roste. Za první čtvrtletí potvrdila meziročně růst o 1,1 %, v mezikvartálním porovnání tak o 0,5 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ze srovnatelné časové řady je patrné, že dno výkonnosti ekonomiky bylo ve 2. čtvrtletí 2009, počínaje třetím loňským čtvrtletím HDP mezičtvrtletně pravidelně o 0,5 % roste, doplnil ČSÚ.

Dnešní číslo nicméně ukazuje na pomalejší oživení a nabádá k opatrnosti v sázce na rychlé oživení. Spolu s HDP za 1Q 2010 byly výrazně revidovány i čísla za rok 2009. Propad ekonomiky v roce 2009 byl mírně snížen z 4,1 % na 4 %, upozornila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Růst HDP nicméně podnikatele potěšil: Je to signál, že firmy dokázaly v krizovém období zvýšit produktivitu práce v průměru o více než tři procenta. Na druhé si straně si ale budeme muset na definitivní konec recese ještě počkat, především stavebnictví se stále potýká s nedostatkem zakázek a podniky všeobecně mají problémy se získáváním úvěrů, komentoval čísla Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).