Hlavní navigace

Česká řemesla se dostala až na seznam UNESCO. Připomeňte si, která to jsou

24. 6. 2024
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed
Součástí seznamu českého světového dědictví nejsou jen města a kulturní památky, ale také nehmotné kulturní dědictví. Pod něj spadá i několik řemesel.

Česká republika má v seznamu českého světového dědictví celkem 17 památek a 8 položek nehmotného kulturního dědictví. Mezi ně kromě čtyř řemesel patří loutkářství, sokolnictví, masopust nebo Slovácký verbuňk.

Modrotisk – nejen česká tradice

Jako první z řemesel byl do seznamu UNESCO zapsán modrotisk, a to v roce 2018. Na národním seznamu byl přitom už o čtyři roky dříve. Jak uvádí Národní ústav lidové kultury, přestože tato technika barvení přírodním indigem pochází z Číny, rozšířila se na počátku 18. století do Evropy a v současné době je to pouze pět evropských států, ve kterých se dochovala výroba tradičními postupy (vedle České republiky jde o Rakousko, Maďarsko, Německo a Slovensko). Základem technologie modrotisku je rezerva (tzv. pop/pap). Ta se pomocí dřevěných či kovových forem nanáší na plátno a chrání tak místa, která mají zůstat nezbarvená. Plátno je posléze namáčeno do kypu (v zemi zapuštěné nádrže) s indigovou lázní. Podle chemického složení a počtu namáčení lze dosáhnout různých odstínů barvení, popisují dále tuto techniku.

V dnešní době v České republice existují dvě rodinné dílny, které zajišťují modrotiskovou výrobu: Modrotisková dílna firmy Arimo ve Strážnici a Modrotisk Danzinger v Olešnici na Moravě. Arimo je rodinná dílna věnující se výrobě modrotisku více než 110 let. Jak zmiňuje na svém na webu, provozovnu navazující na místní modrotiskařskou tradici založil Cyril Joch a na jejím chodu se v současnosti podílí pátá generace. Produkty z této dílny vycházejí z tradice, zároveň se však přizpůsobují moderní době a současným požadavkům zákazníka. Pracujeme s tradičními regionálními vzory i motivy navrženými výtvarníky Ústředí lidové umělecké výroby, ÚLUV, popřípadě jinými umělci. To určuje originalitu a jedinečnost strážnického modrotisku, doplňují tvůrci. Jejich výrobky byly nedávno k vidění například v Kunovicích v rámci Jízdy králů nebo na výstavě v Poslanecké sněmovně.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).