Hlavní navigace

České firmy čelí útokům čínských podvodníků, stojí je to statisíce

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zdeněk Vesecký

Podvodníci z Číny zesilují útoky na české firmy. Nabízí lákavé zboží a žádají vysoké zálohy. Objednavatelé se pak ale nedočkají ani zboží, ani vrácení peněz.

Doba čtení: 2 minuty

V Evropě, Českou republiku nevyjímaje, se množí případy firem, které naletěly čínským obchodníkům. Ti se tváří jako solidní dodavatelé nebo odběratelé, ale ze spolupráce s nimi zbudou podnikatelům jen oči pro pláč. Jde o zcela nový trend, kdy čínští podvodníci žádají vysoké zálohy a zkouší z důvěřivých Evropanů vytáhnout peníze.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Jeden takový případ na Českém rozhlasu popsal předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček. Čínský dodavatel se východočeské společnosti zalíbil hned z několika důvodů. Byl lacinější a také nabízel kratší dobu dodání než konkurence. Majitel firmy, která záhy zjistila, že se jednalo o podvod, byl ale naštěstí opatrný. Protože firmu neznal, objednal pro začátek jen jednu dodávku, aby si otestoval kvalitu a spolupráci jako takovou. A nakonec to bylo to jediné, co udělal dobře. Místo objednané folie mu přišlo 20 tun potravinového prášku, navíc rozsypaného v kontejneru. Když chtěl zboží reklamovat, už neměl kde. Firma odpojila telefony a nereagovala na e-maily. Statisíce, které firma zaplatila na zálohách, už nikdy neviděla, stejně jako objednané fólie.

Pokud by podnikatele nějaká speciální nabídka z Číny zaujala, měl by po firmě požadovat takzvaný referenční list. Ten obsahuje informaci o tom, komu v minulosti dodávala v Česku, případně v Evropě. V případě, že bude podveden, může se obrátit na Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Její zástupci už se kvůli nárůstu podobných případů sešli s velvyslankyní Čínské lidové republiky.

Většina čínských dodavatelů je slušných, ale s rostoucím vzájemným obchodem pochopitelně bude docházet i k těmto excesům. Je nezbytné, aby se při jakékoliv platbě předem neznámé firmě tuzemský odběratel zajistil buď bankovními instrumenty nebo alespoň, aby si nechal zaslat dodavatelem referenční list evropských obchodních partnerů, u kterých si může ověřit jejich serióznost, říká Karel Havlíček. Pokud mu čínská strana odmítne podobnou součinnost, neměl by přistoupit na jakoukoliv formu předplatby.