Hlavní navigace

České firmy čelí útokům čínských podvodníků, stojí je to statisíce

14. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Podvodníci z Číny zesilují útoky na české firmy. Nabízí lákavé zboží a žádají vysoké zálohy. Objednavatelé se pak ale nedočkají ani zboží, ani vrácení peněz.

V Evropě, Českou republiku nevyjímaje, se množí případy firem, které naletěly čínským obchodníkům. Ti se tváří jako solidní dodavatelé nebo odběratelé, ale ze spolupráce s nimi zbudou podnikatelům jen oči pro pláč. Jde o zcela nový trend, kdy čínští podvodníci žádají vysoké zálohy a zkouší z důvěřivých Evropanů vytáhnout peníze.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Jeden takový případ na Českém rozhlasu popsal předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček. Čínský dodavatel se východočeské společnosti zalíbil hned z několika důvodů. Byl lacinější a také nabízel kratší dobu dodání než konkurence. Majitel firmy, která záhy zjistila, že se jednalo o podvod, byl ale naštěstí opatrný. Protože firmu neznal, objednal pro začátek jen jednu dodávku, aby si otestoval kvalitu a spolupráci jako takovou. A nakonec to bylo to jediné, co udělal dobře. Místo objednané folie mu přišlo 20 tun potravinového prášku, navíc rozsypaného v kontejneru. Když chtěl zboží reklamovat, už neměl kde. Firma odpojila telefony a nereagovala na e-maily. Statisíce, které firma zaplatila na zálohách, už nikdy neviděla, stejně jako objednané fólie.

Pokud by podnikatele nějaká speciální nabídka z Číny zaujala, měl by po firmě požadovat takzvaný referenční list. Ten obsahuje informaci o tom, komu v minulosti dodávala v Česku, případně v Evropě. V případě, že bude podveden, může se obrátit na Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Její zástupci už se kvůli nárůstu podobných případů sešli s velvyslankyní Čínské lidové republiky.

Většina čínských dodavatelů je slušných, ale s rostoucím vzájemným obchodem pochopitelně bude docházet i k těmto excesům. Je nezbytné, aby se při jakékoliv platbě předem neznámé firmě tuzemský odběratel zajistil buď bankovními instrumenty nebo alespoň, aby si nechal zaslat dodavatelem referenční list evropských obchodních partnerů, u kterých si může ověřit jejich serióznost, říká Karel Havlíček. Pokud mu čínská strana odmítne podobnou součinnost, neměl by přistoupit na jakoukoliv formu předplatby.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).