Hlavní navigace

Ukrajinci jdou po českých firmách. V loni jich skoupili nejvíce

29. 1. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V loňském roce se poprvé stali nejčastějšími novými zahraničními majiteli českých firem Ukrajinci. Jaké jsou důvody?

Za loňský rok odešlo z České republiky 3483 českých firem. V předchozích třech letech většinou mířily firmy na Slovensko, v roce 2018 byla však situace jiná. 

Nejvíce českých firem koupili Ukrajinci, to 776, Slováci pak 674. Silné zastoupení zahraničních kupců měli v loňském roce také podnikatelé z Rumunska, kteří koupili 194 českých firem, následovaní Rusy a Maďary se 183 společnostmi a dále s mírným odstupem Poláky, do jejichž vlastnictví přešlo 179 podniků.

Historické a ekonomické vazby

V období mezi lety 2014 a 2017 nejvíc českých firem prodaných do zahraničí mířilo na Slovensko.  To je však teď v počtu zakoupených českých firem až na druhém místě. 

Psali jsme: Za posledních 7 let se počet českých firem ovládaných zahraničním vlastníkem zvýšil téměř o polovinu. Odkud vlastníci nejčastěji pocházejí? Odpoví článek České firmy pod vlivem zahraničních vlastníků. Jejich počet stále narůstá

Loni se poprvé nejčastějšími novými zahraničními majiteli českých firem stali Ukrajinci, a Slováky tak odsunuli na pomyslnou druhou příčku, říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová s tím, že se jedná o krajiny s geografickou blízkostí k České republice a historickými i ekonomickými vazbami. 

Základní kapitál českých firem, které v roce 2018 přešly do rukou zahraničních vlastníků, dosáhl 4,4 miliardy korun

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).