Hlavní navigace

České firmy se do Kosova nehrnou

20. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čeští podnikatelé podceňují možnosti, jaké jim nabízí Kosovo. Podle Janiny Hřebíčkové, české chargé d'affaires v Kosovu se tato malá balkánská země stabilizuje a ekonomicky nabízí mnoho příležitostí. Podle ní se ale o Kosovo aktivně zajímá dosud jen ČEZ.

Země má velké přírodní bohatství, mladou a levnou pracovní sílu a už osm let se tam platí eurem. Tady je všechno na začátku, nikdy tu žádná privatizace ani soukromé tržní hospodářství nebyly. Vše začíná fungovat za úzké spolupráce Evropské unie teprve v posledních šesti letech s tím, že jsou tady nízké daně a liberální investiční prostředí, řekla Hřebíčková. V zemi nyní existuje přes 340 zprivatizo­vaných podniků. Možnosti jsou podle ní například v turistickém ruchu. Například v okolí Prištiny jsou po Sarajevu nejlepší sjezdovky v celé bývalé Jugoslávii. Nyní jsou v hrozném stavu, ale podle Hřebíčkové by to mohla být dobrá příležitost pro české podnikatele.

ČEZ se vážně zajímá nejen o privatizaci místní energetické sítě a dvou zastaralých elektráren, ale i možnost postavit v zemi zcela novou.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).