Hlavní navigace

České firmy se zbavují hromadně svých počítačů

4. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Většina českých společností se dobrovolně vzdává najednou i desítek počítačových serverů. Jejími náhražkami se stávají levnější virtuální servery s možností snadnější údržby. V dnešní době je zřejmé, že nikdo nechce platit za stejnou službu větší peníze a firmy si to samozřejmě velmi dobře uvědomují. Náklady na nákup a provoz se použitím virtuálního serveru sníží o 30 procent.

Ceny na firemní technologie neustále rostou, ale ve firmách zůstávají rozpočty na pracovní týmy v oblasti IT stejné. Právě proto poté musejí firmy hledat možnosti, jak ušetřit nejvíce financí a virtualizace je výhodnou možností. Virtualizace umožňuje nahradit až desítky serverů jediným strojem. Další potřebné servery jsou na tomto výkonném serveru provozovány virtuálně pomocí speciálních softwarů, řekl Petr Mácha, specialista na oblast virtualizace společnosti S&T CZ. S výkoností jsou tyto servery na tom obdobně jako skutečné servery a dosahují i větší výkonnosti než ty klasické.

Další výhodou použití virtualizace je úspora času. Technici v IT oddělení se poté nemusejí starat o hardwarovou část. Ušetří se zároveň spousta energie a prostoru. Poté se IT technici mohou starat o důležitější úkoly, než o rutinní údržbu.

BRAND Startupy

Podle analýzy společnosti S&T CZ virtualizace snižuje náklady na nákup a provoz informačních technologií až o 30 procent. Namísto údržby mnoha serverů se totiž specialisté starají pouze o jediný. Ušetří se tak na výdajích za hardware, údržbu, energii, chlazení počítačů a vybavení prostorů pro provoz serverů včetně nájemného, vysvětlil Petr Mácha. Specialisté IT podpory se navíc mohou místo rutinní údržby věnovat důležitějším úkolům.

Virtualizace se zavádí také z důvodu maximální využitelnosti. Využití kapacit hardwaru bývá často velmi neefektivní. U někteých hardwarových serverů zůstává až 90 % nevyužitého prostoru. Podle analýz se v loňském roce ve světě utratilo zbytečně přes 140 miliard dolarů za nevyužitou kapacitu serverů. V posledním desetiletí se totiž výkonnost hardwaru zvýšila tak, výpočetní výkon značně předběhl požadavky užívaných softwarů, říká Petr Mácha.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).