Hlavní navigace

České firmy dostanou při stavbě radaru větší prostor

24. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podíl českých firem na případné výstavbě amerického v Česku radaru by se mohl pohybovat ve stovkách milionů korun. Firma Raytheon, která má stavbu na starosti, nabídla tuzemským firmám větší technologické zapojení do budování stanice, než tomu bylo dříve.

Tuzemské firmy by základnu mohly například zabezpečovat sledovacími systémy nebo poskytovat komunikační infrastrukturu, řekl internetové verzi deníku E15 prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Původně to vypadalo, že se české firmy budou podílet jen na pomocných, nenáročných pracích, jako jsou oplocení staveniště, stavba budov na základně, odklízení sněhu, údržba silnic či odvoz odpadků.

Pro české firmy je podle Hynka důležité, aby v otázce radaru nebyly omezené pouze na stavební práce na základně, jak se zpočátku zdálo. Hynek zopakoval, že pro české firmy je i kvůli radarovým zakázkám důležité, aby ministerstvo obrany uzavřelo s USA takzvané memorandum o porozumění, které by tuzemským společnostem mělo umožnit získat širší přístup k zakázkám amerického ministerstva obrany a na americký trh. Smlouva by podle něj měla být hotová do konce roku.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).