Hlavní navigace

Další české společnosti míří do kosmického průmyslu

2. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Další české firmy, univerzity a instituce se budou podílet na vesmírném výzkumu. Celkem 17 tuzemských projektů totiž doporučila v druhé výzvě pobídkového programu pro česká pracoviště Evropská kosmická agentura (ESA). Čtyři projekty zaštiťuje ČVUT či Ústav Akademie věd ČR a 13 potom soukromé firmy. Pro schválené projekty z druhé výzvy je vyčleněno přes 75 miliónů korun.

Výběru projektů předchází technická expertiza prováděná odborníky z ESA a o výběru následně rozhoduje společná pracovní skupina ESA a České republiky. Zatímco z první výzvy vzešlo 14 českých projektů čerpajících z rozpočtu v celkové hodnotě 65 miliónů korun, tentokrát bylo doporučeno 17 projektů s rozpočtem ještě zhruba o deset miliónů vyšším, komentoval ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Projekty, které ESA podpořila, se zaměřují hlavně na výzkum v oblasti pozemního segmentu, pozorování Země, raketových nosičů, navigace, a zejména pak v oblasti technologických řešení s širším využitím. Mezi vítězné firmy patří Honeywell ČR, EGGO Space, Iguassu Software Systems, Czech Space Research Centre, Gisat, ANF DATA, Český metrologický institut, Explosia, SYNPO, ProjectSoft HK či Frentech Aerospace.

Česká republika se stala členem ESA v roce 2008, a to jako 18. stát v pořadí. V prvních šesti letech má ČR pro financování výhradně českých projektů garantovanou téměř polovinu svého povinného příspěvku, přibližně 60 milionů korun ročně. V současnosti u nás běží na tři desítky kosmických projektů, ke kterými brzy přibude 17 vyvolených z druhé výzvy.

ESA navíc plánuje v horizontu dvou let vyhlásit třetí výzvu. O termínu třetí výzvy ještě nebylo definitivně rozhodnuto, ale předpokládá se, že bude vyhlášena někdy na přelomu let 2012 a 2013. Nicméně již od našeho vstupu do ESA se potenciální zájemci z řad firem a institucí mohou zapojovat do projektů v programech ESA, do kterých ČR přispívá, uzavřel Kolář z České kosmické kanceláře.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).