Hlavní navigace

České stavebnictví zažívá pokles

17. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V oblasti českého stavebnictví dochází ke zhoršení prognóz vývoje na příští rok. Potvrzují to ředitelé stavebních společností v nejnovější studii českého stavebnictví, kterou společně připravily společnosti CEEC Research, KPMG Česká republika a Ipsos Tambor.

Hlavním důvodem je stále nízká poptávka financovaná jak z veřejných, tak i privátních zdrojů. Krize měla už ale i pozitivní dopady, a to zejména na zlepšení transparentnosti výběrových řízení, která jsou hodnocena nejlépe za posledních pět let. V současnosti je ředitelé stavebních společností označují za nejefektivnější zdroj zakázek.

Negativní výhled pak prezentují především velké stavební společnosti, z pohledu stavebního zaměření se jedná zejména o inženýrské stavitelství, kde nové zakázky chybí nejvíce.Podle očekávání Ministerstva průmyslu a obchodu se české stavebnictví v roce 2011 bude muset s největší pravděpodobností připravit na další pokles. Nejméně optimistický vývoj předpokládáme zejména u velkých stavebních firem, u nichž by ke stabilizaci výsledků mohlo začít docházet až v roce 2012, uvedl Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Aktuální vytížení stavebních společností je pak na úrovni 79 procent, což je zlepšení ve srovnání s výsledky jak před třemi, tak i před dvanácti měsíci, nicméně v některých případech i za cenu toho, že některé zakázky se realizují se ztrátou.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).