Hlavní navigace

České zemědělce zřejmě čekají přepadové kontroly

21. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes by měli v Bruselu rozhodovat unijní ministři zemědělství o namátkových a neohlášených kontrolách. Ty by se už měly příští rok zaměřit na zemědělce v Česku. Budou prověřovat, zda jsou dodržována všechna nařízení ohledně ochrany přírody a zdraví zvířat nebo dodržování potravinářských předpisů. Pokud by inspektoři zjistili, že farmáři předpisy porušili, budou jim moci odebrat část evropskch dotací. Zprávu přinesl server iHNed.cz.

Unijní ministři se však musí ještě domluvit, od kdy by byly namátkové konkroly spuštěny a jaké budou tresty za porušení předpisů. Staré členské státy spolu s Evropskou komisí chtějí kontroly zavést už od příštího ledna, zatímco nové země v EU včetně ČR se je snaží odložit. Pokud by se však ministři nedohodli, bude i nadále platit již dříve dohodnuté datum zahájení kontrol, a to 1. leden 2009.

Neohlášené kontroly mají v Česku provádět úředníci z ministerstva zemědělství a z několika dalších kontrolních orgánů. V kontrolním týmu mají být veterináři a odborníci na životní prostředí. Středem zájmů těchto úředníků pak budou hlavně zemědělci, jejichž podnikání je z hlediska předpisů více rizikové. Další kontroly budou zcela náhodné či na základě podnětu. Dotknout se zhruba dvou stovek farem, především žadatelů o evropské dotace.

Kromě namátkových kontrol dnes mají ministři projednávat také reformu unijního zemědělství, s jejímž plánem přišla loni Evropská komise (EK). ČR se této reformě brání, neboť podle návrhu EK by největší evropské farmy přišly o část dotací, címž by nejvíce utrpěli právě čeští zemědělci. Podle odhadů ministra zemědělství Petra Gandaloviče by tak přišli až o osm miliard korun ročně. Kromě ČR je proti této reformě financování zemědělství i Británie, Německo, Slovensko a Maďarsko.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).