Hlavní navigace

Česko a Sýrie navazují bližší obchodní vztahy

20. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Navázání nových obchodních kontaktů mezi Sýrií a Českem se stalo hlavním cílem dnešního Česko – syrského podnikatelského fóra. Fórum se koná v návaznosti na návštěvu místopředsedy vlády Syrské arabské republiky Abdullaha Al Dardariho v České republice, který přijel potvrdit Dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi oběma zeměmi.

Návštěva vicepremiéra Syrské arabské republiky a podpis Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic je významným krokem pro intenzivní rozvoj vzájemných hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Sýrií. Jsem přesvědčen, že rok 2008 se tak stává mezníkem spolupráce našich zemí v oblasti obchodních styků, uvedl ministr financí ČR Miroslav Kalousek.

Návštěva syrského místopředsedy vlády navazuje na cestu českého ministra financí Miroslava Kalouska do Sýrie, kterou podnikl v květnu letošního. Zde podepsal dohodu o vypořádání finančních závazků Sýrie, které nám arabská země dluží ještě z dob Československa.

Další rozvoj vzájemné hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi hodnotím jako velice prospěšný a věřím, že se bude i nadále prohlubovat. Například v loňském roce vzrostl český export do Sýrie téměř o pětinu proti roku předchozímu, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. V době poklesu dynamiky vývozu českého zboží do zemí západní Evropy považuji nalézání dalších odbytišť na nových trzích za cestu, jak čelit možným dopadům krize na naše exportéry, dodal Petr Kužel.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).