Hlavní navigace

Česko a Sýrie navazují bližší obchodní vztahy

Navázání nových obchodních kontaktů mezi Sýrií a Českem se stalo hlavním cílem dnešního Česko – syrského podnikatelského fóra. Fórum se koná v návaznosti na návštěvu místopředsedy vlády Syrské arabské republiky Abdullaha Al Dardariho v České republice, který přijel potvrdit Dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi oběma zeměmi.

Návštěva vicepremiéra Syrské arabské republiky a podpis Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic je významným krokem pro intenzivní rozvoj vzájemných hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Sýrií. Jsem přesvědčen, že rok 2008 se tak stává mezníkem spolupráce našich zemí v oblasti obchodních styků, uvedl ministr financí ČR Miroslav Kalousek.

Návštěva syrského místopředsedy vlády navazuje na cestu českého ministra financí Miroslava Kalouska do Sýrie, kterou podnikl v květnu letošního. Zde podepsal dohodu o vypořádání finančních závazků Sýrie, které nám arabská země dluží ještě z dob Československa.

Další rozvoj vzájemné hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi hodnotím jako velice prospěšný a věřím, že se bude i nadále prohlubovat. Například v loňském roce vzrostl český export do Sýrie téměř o pětinu proti roku předchozímu, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. V době poklesu dynamiky vývozu českého zboží do zemí západní Evropy považuji nalézání dalších odbytišť na nových trzích za cestu, jak čelit možným dopadům krize na naše exportéry, dodal Petr Kužel.