Hlavní navigace

Česko má úlevy v klimatickém balíčku EU, energie by mohla zlevnit

12. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie se dnes usnesli na způsobu, jakým chtějí do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů. Díky dohodě Česká republika podle premiéra Mirka Topolánka ušetří miliardy korun, protože dohoda zohledňuje podmínky české energetiky, která závisí z velké části na uhlí.

Unie nakonec nepodpořila původní plán, který počítal s povinností pro všechny elektrárenské společnosti v nových členských zemích nakupovat emisní povolenky. Evropská sedmadvacítka místo toho schválila kompromisní návrh, který poskytuje úlevy zemím, které vyrábějí energii hlavně z uhlí. Dohodu musí příští týden schválit ještě Evropský parlament. Čtěte více: Boj EU s klimatickými změnami? Sebevražda evropského Quijota.

Hospodářská komora České republiky toto rozhodnutí vítá a očekává, že čeští výrobci energie takto „ušetřené“ prostředky využijí na investice do nových zdrojů a čistších technologií a nebudou zvyšovat ceny energií. Toto rozhodnutí může mít pozitivní dopad na obnovu důvěry českých výrobců a zároveň přinést úspory českým firmám, uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).