Hlavní navigace

Česko je co do četnosti zkrácených úvazků na unijním chvostu

4. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česko a Slovensko patří v Evropské unii mezi státy, kde zaměstnanci nejméně přacují na částečné úvazky. Loni na částečný úvazek pracovalo v Česku jen 5 procent zaměstnanců, na Slovensku dokonce jen 2,6 procenta, uvádí ČTK s odvoláním na Evropský statistický úřad (Eurostat). V rámci celé unie se tak Česko umístilo na čtvrtém místě co do nejnižší četnosti částečných úvazků, Slovensko na druhém. Nejméně zkrácených pracovních úvazků je pak podle statistiky v Bulharsku. V Rumunsku, další nové unijní zemi, pracuje na částečný úvazek více jak 10 procent zaměstnanců.

Naopak nejvíce zkrácených pracovních úvazků je v Nizozemsku, kde se zkrácený úvazek týká bezmála poloviny obyvatel. Zkrácené úvazky jsou četné také v Německu, ve Velké Británii a ve Švédsku. Celoevrospký průměr pak je 18 procent zaměstnacnů na zkrácené pracovní úvazky.

V budoucnu by však mělo i v Česku částečných úvazků přibývat. A to například v rámci podpory zaměstnávání starších osob, rodičů malých či handicapovaných dětí.Čtěte více: Zdravotní pojištění při zkráceném úvazku zaměstnanců a OSVČ
Čtěte více: Flexibilní formy zaměstnání jsou stále oblíbenější

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).