Hlavní navigace

Tisk: Česko musí vrátit EU čtvrt miliardy korun

25. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

HN: Česko musí vrátit čtvrt miliardy korun, které od Bruselu dostalo na rozvoj podnikání

Necelou čtvrt miliardu korun musí Česko vrátit Evropské unii. Peníze měly původně sloužit na rozvoj malého a středního podnikání. Podle Evropské komise totiž Česko zpronevěřilo peníze, které před 13 lety přišly z fondu Phare. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Peníze z programu Phare měly Čechy naučit rizikovému investování. Napomoci jim k tomu měl fond, do kterého by investovaly banky i soukromé subjekty. Vznikla Nadace pro rozvoj regionů a její dvě dceřiné společnosti Regionální podnikatelský fond a Fond rizikového kapitálu. V roce 1998 dostala Regionální podnikatelský fond do správy společnost Czech Venture Partners. Jak deník píše, část investic byla úspěšná, část méně, ovšem po pěti letech zůstala ve fondech jen zhruba polovina původních peněz. Případ začal v roce 2003, kdy náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman upozornil na nesrovnalosti ve vedení těchto fondů. Více než 100 milionů korun bylo proplaceno jako odměna poradenské firmě CVP, a to i přesto, že audit prokázal, že fondy neplnily svůj účel a byly ve ztrátě. Píše deník.

V souvislosti s případem policie v roce 2005 obvinila deset lidí z pokusu o zpronevěru těchto fondů včetně Formana a jeho poradce Radima Špačka, kteří přitom na problém upozornili jako první. Upozorňují Hospodářské noviny.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).