Hlavní navigace

Česko si dnes připomíná deset let v NATO

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes je tomu právě deset let, co se Česká republika stala součástí NATO. V rámci výročí dnes začala v prostorách Senátu na Valdštejnském náměstí dvoudenní mezinárodní konference „Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky“.

Na konferenci vystoupí například generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, exprezident Václav Havel či bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a řada dalších osobností, které se podílely na rozšiřování Aliance.

Konference nabídne ohlédnutí za uplynulým desetiletím, ale současně její účastníci budou řešit budoucnost Aliance. Již včera oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy opětovné plné zapojení své země do struktur NATO. Francie se tak do vedení Aliance vrací po více než 40 letech, kdy z ní v roce 1966 dobrovolně vystoupila.

Severoatlantická Aliance (NATO) vznikla 4.dubna 1949 ve Washingtonu na základě Severoatlantické smlouvy, kterou podepsalo 12 nezávislých států. Smlouva zaručovala všem zúčastněným státům od ostatních členů Aliance pomoc v případě napadení. V letech 1952 až 1982 do NATO vstoupily postupně další čtyři evropské státy a v roce 1999 se zvýšil počet členů díky vstupu Česka, Maďarska a Polska na současných 19.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).