Hlavní navigace

Česko v konkurenceschopnosti občas pokulhává

31. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Necelých šest let je Česko součástí vnitřního trhu Evropské unie. Zatímco v některých oblastech obstojí náš stát v konkurences­chopnosti i proti těm nejlepším, v jiných oblastech patříme v rámci EU mezi ty nejméně úspěšné. Vyplývá to z Analýzy konkurenceschop­nosti ČR, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pojem konkurenceschopnost není jen ekonomická výkonnost, měřená HDP, ale promítají se do něho i „měkké faktory“. Těmi jsou například životní prostředí, moderní technologie, kvalita života, nebo znalosti, řekl k tématu náměstek ministra pro EU Martin Tlapa.

Podle analýzy Světového ekonomického fóra byla z 27 zemí EU Česká republika na 20 místě z hlediska kvality veřejných institucí. Za nejslabší je označováno zneužívání veřejných fondů, vysoká regulační zátěž a míra korupčnosti. Vzorem v této kategorii by nám mohly být Dánsko či Švédsko, které mají ze zemí EU nejlepší hodnocení, připomněl v této souvislosti Tlapa.

Zlepšení postavení podle něj vyžaduje zásadní reformy v účelnosti vynakládání vládních výdajů, právního rámce, hodnocení státních úředníků a vyšší ochranu duševního vlastnictví.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).