Hlavní navigace

Česku hrozí státní bankrot s pravděpodobností 5,7 %

4. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V České republice nastane v příštích pěti letech státní bankrot s pravděpodobností 5,7 %. Česko se tak řadí se mezi poměrně bezpečné země. Podobnou pravděpodobnost krachu mají například také Japonsko (5,4 %), Slovensko (6 %) či Rakousko (6,1 %). Vyplývá to ze zprávy, kterou pravidelně zveřejňuje společnost CMA (Credit Market Analysis).

Zemí s největším potenciálním rizikem státního bankrotu se stala Venezuela která na čele žebříčku vystřídala Ukrajinu. Ta si „pohoršila“ oproti předchozímu umístění a klesla na druhé místo. Třetí nejrizikovější zemí je Argentina. Čtěte také: Potřebné změny může zřejmě přinést jen státní bankrot.

Podle společnosti CMA hrozí Venezuele krach státních financí s pravděpodobností 57,7 %. Ukrajinský bankrot se pak dá očekávat s 54,6% pravděpodobností. Argentinský krach spočítali analytici CMA s pravděpodobností 49,1 %. Mezi ohrožené státy se mimo jiné tak řadí Kalifornie guvernéra Arnolda Schwarzeneggera (18 %). Na druhém konci žebříčku stojí tradičně Norsko (1,4 %), Německo (1,9 %) a Finsko (2,1 %).

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).